FED Kararına Sınırlı Tepki Veren Dolar/TL Yatay Seyrini Koruyor

Dünya genelinde koronavirüs vakaları 3 milyon 221 bine ulaştı. Bazı ülkeler vaka artış hızında yavaşlama olduğunu açıklayarak yavaş yavaş normalleşmeye çalışsa da durum pek iç açıcı değil. Can kayıplarının toplam sayısı 228 bini aştı. ABD’de ise 1 milyonu aşkın vaka ve 61 binin üzerinde ölüm kaydedildi.

Bu haftanın piyasalar açısından oldukça önemli olacağını belirmiştik. Bunların başında Amerikan Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere önemli merkez bankalarının politika kararları yer alıyordu. Dün odağını FED’e yönelten dolar/TL 6,98 lira seviyelerine yakın seyrediyordu.

FED, Çarşamba Akşamı Açıkladığı Kararında Faiz Oranında Değişiklik Yapmadı

Banka, Nisan ayı politika toplantısında faiz oranlarını sabit bıraktı. Ekonomistlerin beklentisi de bu yöndeydi. Kararın ardından fonlama oranı %0 – 0,25’te bırakıldı ve böylelikle faizin sıfır seviyesine yakın olacağı beklentileri güçlendi. CNBC’nin haberine göre banka zaten bu yönde bir vaatte bulunmuştu.

Koronavirüs krizinin ülke ekonomisini ciddi anlamda tehdit ettiği belirtilen açıklamada, FED’in ekonomi için ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyeceği ifade edildi. 15 Mart’ta 100 baz puanlık indirim kararının ardından konuşan Başkan Jerome Powell, salgının enflasyonda baskı yaratacağı konusunda uyarmıştı.

Powell, dünkü toplantının ardından şöyle konuştu;

ABD ekonomisine yönelik kötü senaryo dün itibarıyla bir kez daha kabullenilmiş oldu. Bankanın kararının ardından dolar/TL duruma aşırı bir tepki vermedi ve akşam saatlerinde 6,95’lerde gezinmeye devam etti. Perşembe sabahına ise hafif yükselişle başlayan kur, TSİ 10:23’te 6,9709 liradan alıcı buluyor.

Kaynak: piyasa.paratic.com

Yukarıdaki grafikten de anlaşıldığı üzere kurun FED kararına tepkisi oldukça az oldu. Öte yandan dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’nin salgında zirveyi gördüğünü açıklamasıyla 6,98’lerden hafif gerileme kaydeden kur 6,95’e tutundu ve FED kararından sonra da seviyeyi korudu.

İlgili Haber:  Yönetiminde Değişiklik Olan Reysaş Lojistik Hisseleri %6,5 Yükseldi

Ayrıca bugün doların diğer önemli piyasa paraları karşısında yükseldiği bir gün oldu. Bu yükselişte dünya genelindeki salgın endişelerinin ekonomik görünümler üzerinde baskı yaratması etkili oldu. 5 gündür üst üste düşüşün ardından ilk yükseliş gerçekleşti.

ABD hazine tahvilleri yükselirken, ABD hisse senedi vadeli kontratlarında dalgalı bir seyir hakimdi;

Kaynak: Investing

Sony Financial Holdings Inc. Döviz analisti Kumiko Ishikawa, dolardaki değer artışı ve hisse senedi piyasası arasındaki ilişkiyi şöyle yorumladı;

Perşembe günü, piyasalarda haber akış gündemi nispeten daha hareketli geçecek. Geçtiğimiz hafta 100 baz puanlık faiz indirimine giden TCMB, gün içerisinde enflasyon raporunu yayımlayacak. Yurt dışı piyasalar ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor. Küresel salgından ciddi yara alan bölge ekonomisine destekleyici adımlar atılması öngörülüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın