Facebook ve Google Arasında Fotoğraf ve Video Aktarımı Kolay Hale Geliyor

Sosyal medya uygulamaları sürekli yeni özellikler kazanıyor ve kullanıcılarına her geçen gün daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı bulunuyor ve çok büyük bir kitleye erişim imkanı sağlıyor. Platform geçtiğimiz günlerde ücretli canlı yayın döneminin başlayacağı haberleri ile gündeme gelmişti.

Kullanıcılar oluşturdukları hesaplarda ve sayfalarda fotoğraflara, videolara yer veriyor. Sosyal medya devi bir süredir bu içeriklerin Google Fotoğraflar uygulamasına aktarılmasını sağlayan bir aracı test ediyordu. Şirket aracını geçtiğimiz yıl İrlanda’da denemeye başlamıştı. Yapılan son açıklama ile yeni aktarım aracı ABD ve Kanada’daki kullanıcıların da beğenisine sunuldu.

Facebook yetkilileri bu aracın önümüzdeki dönemde daha fazla ülkede kullanıma sunulacağını belirtiyor. Böylelikle Facebook’ta bulunan görsel veriler başka bir platform üzerinde kolaylıkla yedeklenebilir olacak.

Facebook ile Google Arasında Yeni İş Birliği

Kullanıcılar bu işlemi gerçekleştirmek için ‘Ayarlar’ bölümünden ‘Facebook Bilgileriniz’ yazan sekmeye gidecek. Açılan pencerede fotoğraf ve videoların aktarılmasına olanak sağlayan seçenek çıkacak.Tabi bu işlemi yapmak için kullanıcıların Google hesabını Facebook hesabına bağlamış olması gerekiyor. Şirket fotoğraf aktarma aracını geçtiğimiz yılın Aralık ayında Veri Aktarımı Projesi kapsamında başlatmıştı.

Sosyal medya devi 2020 yılı içerisinde bu özelliği daha fazla ülkede kullanıma sunacağının sözünü veriyor. Mart ayı itibarıyla Afrika’daki ülkelerde bu özellik kullanılabilir duruma geldi. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Asya Pasifik ve Latin Amerika ülkelerinde de özelliğin dağıtılması planlanıyor. Facebook açıklamasında Veri Aktarım Programına katılan Microsoft, Apple ve Twitter gibi platformlara da fotoğraf ve videoların aktarılabileceğini belirtiyor.

Veri Aktarımı Projesi insanların verilerini çevrimiçi platformlar arasında kolayca taşımasına yardımcı olmak adına 2018 yılında başlatılmıştı. Apple, Facebook, Google, Microsoft ve Twitter’ın da aralarında bulunduğu pek çok dünya devi şirketin bu proje içerisinde bulunduğu belirtiliyor.

İlgili Haber:  ABD GSYİH’si Üçüncü Okumaya Göre İkinci Çeyrekte %31,4 Küçüldü

Yetkililer bu projenin henüz ilk aşamalarda olduğunu ve önümüzdeki aylarda daha yaygın hale geleceğini ifade ediyor. Sosyal medya şirketleri arasında sıkı bir rekabet yaşanıyor ancak yapılan bu gibi iş birlikleri kullanıcıların lehine oluyor.

Facebook Gelirlerini Artırdı

Sosyal medya devi 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgınına rağmen şirket gelirlerini artırmayı başarmış görünüyor. Bir önceki çeyrekte 1.66 milyar dolar gelir elde eden Facebook, Mart ayı itibarıyla bu sayıyı 1.73 milyar dolara çıkardı. Şirket çatısı altında bulunan tüm sosyal medya uygulamaları Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın günlük aktif kullanıcı sayısının toplamda 2.36 milyar olduğu açıklandı.

Bunun yanında salgın nedeniyle reklam talebindeki düşüş raporda dikkat çeken ayrıntılar arasında. Facebook geçtiğimiz günlerde kullanıcı sayısındaki artışa rağmen reklam talebinde düşüş yaşanacağına dikkat çekmişti.

Şirket açıklamasında, “COVID-19 salgınından bizim işlerimiz de etkilendi. Diğer tüm şirketler gibi, biz de daha önce benzerini görmediğimiz bir belirsizlik dönemiyle karşı karşıyayız. İş performansımızın kontrolümüzün dışındaki konulardan etkilenmesi muhtemel görünüyor. ‘Evde kal’ kararlarının süresi ve etkisi, dünya genelindeki ekonomik teşviklerin verimliliği ve kur dalgalanmaları, bu konular arasında sayılabilir.” ifadelerine yer vermişti.

Facebook, Video Konferans Rekabetine Messenger Rooms ile Ortak Oluyor

Sosyal medya devi salgına rağmen bir önceki yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 18 oranında artırdı. 2020 yılının ilk çeyreğinde Facebook 17.7 milyar dolar gelir elde etti. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili açıklamasında, “Pek çok şirketin yapacağı gibi frene asılmak yerine inşa etmenin ve yatırımı sürdürmenin önemine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Instagram ve WhatsApp’ın gücünü de arkasına alan sosyal medya devinin önümüzdeki dönemde hızla büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor.

İlgili Haber:  Avustralya Piyasaları Perakende Satışlar ve PMI Verilerindeki Artışla Yükseldi

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın