Euro Bölgesi İmalat PMI Ekim’de 54,8 ile Güçlenmeye Devam Etti

Euro Bölgesi’nin öncü PMI verileri büyümeye işaret ederken, yaklaşık 2 hafta sonra açıklanan son veriler bunun daha güçlü bir seviyede gerçekleştiğini gösterdi. Bugün açıklanan final imalat PMI verisine göre Euro bölgesinde Ekim ayında güçlü büyüme devam ediyor.

Euro Bölgesi imalat PMI final verisi 54,8 ile hem Eylül verisinden hem de flash okumadan daha iyi bir büyümeye işaret etti. Kaynak: Markit Economics

Eylül ayında 53,7 seviyesinde okunan imalat PMI verisi, flash okumalara göre Ekim’de 54,4 seviyesinde gerçekleşti. Bölgede Ekim ayında imalat sektöründeki büyümede daha fazla iyileşme olduğu görüldü.

Ekim sonucu, anket tarafından 27 aydır kaydedilen en iyi rakam olarak işaretlendi. Aynı zamanda Temmuz ayında başlayan mevcut sürekli büyümenin devam ettiği bilgisi alındı. Ekim ayında değişen derecelerde de olsa üç piyasa grubunda büyüme görüldü. En hızlı genişleme, büyümenin iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine çıkan yatırım mallarında görüldü.

Ara mallarda sağlam bir kazanç görülürken, tüketim malları üreticileri arasında büyüme marjinal bir hızla zayıfladı. Ekim ayında imalat üretiminde art arda dördüncü bir aylık artış kaydedildi. Büyüme oranı ise iki buçuk yıldan fazla bir süredir en keskin noktaya yükseldi.

Üreticiler, 2018 yılının başından bu yana en iyi büyüme ile satın alma faaliyetlerini Ekim ayında belirgin bir hızla artırdılar. Kaynak: Markit Economics

Bu durum, artan talebe ayak uydurmakta zorlanan tedarikçiler üzerindeki baskıyı artırdı. Dolayısıyla teslimat sürelerinin dikkate değer bir şekilde uzamasıyla kanıtlanmış oldu.

Keskin bir şekilde yükselen yeni iş seviyeleri ise art arda üçüncü ayında olağanüstü iş büyümesine yardımcı oldu. Ayrıca ankette Şubat 2018’den bu yana kaydedilen en keskin artış oranı olarak kaydedildi. Buna rağmen istihdam seviyeleri düşmeye devam ederek mevcut daralma dönemini bir buçuk yıla uzattı.

İlgili Haber:  Endonezya İmalat Sektörü, 6,5 Yılın En Belirgin İyileşmesini Gösterdi

Türkiye İmalat PMI Ekim’de 53,9 ile Yükselişini 5. Aya Taşıdı

Genel olarak yeni siparişlerdeki kazançların, hem yerli hem de yabancı müşterilerden gelen güçlü talebi yansıttığı ifade edildi. Yeni ihracat işinin Şubat 2018’den bu yana ankette kaydedilen en iyi oran olarak artış kaydettiği görüldü.

Euro bölgesindeki ülkeler incelendiğinde ise en iyi performansı Almanya’nın kaydettiği görülüyor. Kaynak: Markit Economics

Almanya imalat PMI, iki buçuk yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Hem üretim hem de sipariş açısından başı çekiyor. Avusturya ise yaklaşık iki yılın en iyi PMI sonuçlarını yaşarken, İtalya 31 ayın en yüksek büyüme hızını kaydetti.

İspanya’da da sağlam bir genişleme görüldü. Ancak büyüme Fransa’da mütevazi kalırken, hem Hollanda hem de İrlanda’da sınırda kaldı. Yunanistan’da ise çalışma koşullarında bozulma kaydeden tek ülke oldu.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın