Elon Musk, Starlink Uydularının Görünürlüğüne Dair Açıklama Yaptı

Dünyanın önde gelen uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, gerçekleştirdiği projeler ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Bu projeler arasında insanlı uçuş görevleri için tasarlanan Crew Dragon ve tüm dünyaya internet hizmeti verecek olan Starlink uyduları yer alıyor. Şirket geçtiğimiz aylarda Crew Dragon üzerinden insanlı görevin nasıl gerçekleşeceğini merak edenlere göstermişti.

Uydu üzerinden küresel internet hizmeti sağlayacak olan Starlink projesi, binlerce küçük uydunun oluşturduğu bir takımyıldızı olarak biliniyor. Şirket bu projeye dair çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Birbiri ardına kümelenen Starlink uyduları, dünyanın farklı bölgelerinden gece saatlerinde izlenebiliyor.

Bir yıldız kümesi olarak sıralanan uydular, izleyenlere harika görüntüler sunuyor. SpaceX CEO’su Elon Musk’tan gelen son açıklamalar, uyduları izleyenleri biraz üzebilir. Musk’ın açıklamasına göre uyduların bu kadar parlak görünmesinin altında bir sorun yatıyor ve bu durum önümüzdeki günlerde düzeltilecek.

Elon Musk’tan Starlink Açıklaması

SpaceX geçtiğimiz günlerde küresel internet projesi kapsamında 60 yeni uydu daha yörüngeye gönderildi. Son gönderilen uydular ile toplam sayı 420’ye ulaştı. Şirketin CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden takipçileri ile bir araya geliyor ve kendisine sorulan soruları yanıtlıyor.

They are in fact being deorbited haha

— Elon Musk (@elonmusk) April 22, 2020

Kendisine gelen bir soru ise Starlink uydularının parlaklığı üzerine oldu. Son dönemde dünyadan net bir şekilde görülen ve uyduların neden bu kadar parlak olduğu sorusu üzerinde Musk, bu duruma bir sorunun neden olduğunu söyledi.

SpaceX’in Starship için Yaptığı Testte Patlama Yaşandı

Açıklamaya göre uyduların üzerinde bulunan güneş panellerinin açısı nedeniyle böyle bir parlaklık söz konusu. Elon Musk’a göre bu durum önümüzdeki günlerde düzeltilecek. Bu da uyduların parlaklığının azalmasına neden olacak. Dolayısıyla dünyadan uyduların görünmesi daha da zorlaşacak.

İlgili Haber:  Altın haftanın son işlem gününde yükselerek 997 liradan değerlendi

Successful deployment of 60 Starlink satellites confirmed pic.twitter.com/h3e6QmKRue

— SpaceX (@SpaceX) April 22, 2020

Açıklamalara göre şu an beta aşamasında olan Starlink projesi 3 ay içerisine faaliyete geçecek. SpaceX’in dünya genelinde bir kapsama alanına ulaşması için toplamda 12 bin uyduya sahip olması gerekiyor. Şirket 2027 yılına kadar yeni uydular göndermeye devam edecek.

Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship! pic.twitter.com/yl2T8rpJXq

— SpaceX (@SpaceX) April 22, 2020

Geçtiğimiz günlerde fırlatılan 60 yeni uydu, Falcon 9 roketi ile fırlatıldı. Fırlatma işleminin sonrasında Falcon 9 roketi 3 motoru ile başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Böylelikle Falcon 9, 51. kez başarılı bir iniş gerçekleştirmiş oldu. Bu uyduların büyük bir bölümü Mart ayı içerisinde gönderilmişti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın