Ekonominin Kötüleştiğini Düşünen Amerikalılar Borsa ve Büyüme için İyimser

ABD’de koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine doğru ilerlerken ülkedekilerin ekonomi konusundaki düşünceleri değişkenlik gösteriyor. Gallup tarafından yapılan yeni bir ankete göre Amerikalılar ekonominin mevcut durumu hakkında endişeli ve koşulların kötüleştiğine inanıyorlar.

Ancak ekonominin belirli yönleri için özellikle borsa ve ekonomik büyüme açısından altı aylık tahminlerinin daha az korkunç olduğu görülüyor. Önümüzdeki altı ay boyunca ekonomik büyüme eğilimi sorulduğunda, Amerikalıların %48’i çok ya da biraz artacağını %42’si düşeceğini söyledi.

Fakat anket, ABD’nin ilk çeyrek büyümesinin yüzde 4,8 düştüğü yönündeki veri açıklamasının öncesinde yapıldı. Kaynak: Worldometer

Aynı anket, Amerikalıların %51’inin önümüzdeki altı ay içinde borsanın çok az ya da çok artacağını düşünürken %39’unun düşeceğini tahmin ettiğini gösterdi. Yani burada da iyimserlik daha yüksek çıktı.

Anket sırasında Dow Jones’un Mart ayındaki keskin düşüşten kaynaklanan kayıplarının yaklaşık yarısını geri kazandığını ve bunun iyimserliği körüklemiş olabileceği eklendi. İşsizlik konusunda ise yaklaşık yüzde 49’u işsizliğin önümüzdeki altı ayda artacağını, yüzde 44’ü ise azalacağını bildirdi.

ABD Tarihinin En Yüksek Miktarlı Kamu Borçlanmasına Hazırlanıyor

FED’in faiz oranları hususunda ise yüzde 40’ı altı ayda oranların artacağını söylerken yüzde 32’si düşeceğini söyledi.

Yüzde 25’lik dilim ise faizin aynı kalacağını öne sürdü. Enflasyonda kötümserliğin yüksek olduğu görülürken yüzde 56’sı artış yüzde 20’si düşüş tahmin ettiğini aktardı. Salgının ilk haftalarında bozulmaya başlayan Amerikalıların genel olarak ekonomi hakkındaki değerlendirmeleri, o zamandan beri düşük seviyelerden çıkamadı.

GSYİH açıklamasından hemen önce yapılan Gallup anketi, Amerikalıların yüzde 72’sinin ekonominin şu anda resesyonda ya da depresyonda olduğunu düşündüklerini göstermişti. Kaynak: Gallup

En son Gallup anketinde %71’lik dilim koşulların iyileşmekten çok daha kötüye gittiğini söylerken 1-14 Nisan tarihleri arasındaki yüzde 74’lük dilim, krizden bu yana en kötü okumayı temsil etti.

İlgili Haber:  Kripto Parada Yaşanan Çöküş Son Bir Günde 200 Milyar Doları Eritti

Ocak ve Şubat aylarında Amerikalılar ekonominin durumu konusunda iyimserken Mart’ta salgının başlangıcında fikir ayrılıklarının ortaya çıktığı görüldü. Örneğin ekonominin “mükemmel” veya “iyi” durumda olduğunu söyleyen yüzde %23’lük oran, Mart’ın ilk yarısında %54 ve Nisan’ın ilk yarısında %27 idi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın