Dünya Bankası’ndan Özbekistan’a 200 Milyon $ Ek Finansman Geldi

Koronavirüsle mücadele eden ülkeler için hem hükümetler hem de uluslararası kuruluşlar dev paketler açıklarken, Dünya Bankası Özbekistan’a yeni finansmanını duyurdu.

30 Nisan’da yapılan açıklamada Dünya Bankası’nın Orta Asya ülkesinin pandemi kaynaklı mücadelesine yardım için 200 milyon dolarlık ek kalkınma politikası finansmanı onayladığı bildirildi.

Bu finansmanın vergi gelirlerinde büyük bir düşüş ve kriz karşıtı önlemleri karşılama amaçlı harcamalardaki beklenmedik artış ortasında hükümetin bütçesi için ek para sağlayacağı söylendi.

Özbekistan’ın COVID-19’un yerel bulaşmasını kontrol altına almak için güçlü ve erken sağlık ile sosyal uzaklaştırma tedbirleri aldığı belirtildi.

Ancak, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi küresel ekonomik yavaşlamanın ve yurt içi virüsü önleme tedbirlerinin olumsuz etkisinin ülke çapındaki hanehalkı ve işletmeler üzerinde şiddetli olduğu da eklendi.

Açıklamaya göre hükümet bu etkileri azaltmak için sağlık harcamalarını artırmak, sosyal ve iş güvenliği ağlarını genişletmek, hükümetin 2017-2021 reform programı yoluyla elde edilen kazanımları korumak amacıyla güçlü bir krizle mücadele paketi duyurdu.

Bu operasyonun Dünya Bankası ve diğer kalkınma ortaklarının krizle mücadele önlemlerine yönelik hükümetin bütçesini artırmak için koordineli yanıtının ilk kısmı olduğu kaydedildi.

Ayrıca COVID-19 krizinin etkilerine ani yanıtın bir parçası olarak sağlık ve sosyal koruma sistemlerini güçlendirmek amacıyla Dünya Bankası tarafından 24 Nisan 2020’de onaylanan 95 milyon dolarlık bir finansman paketini tamamlayacağı eklendi.

IMF Yeni Yardımlar Açıklarken Fon Başkanı “2 Krizle Aynı Anda Savaşabiliriz” Dedi

Kısa süre önce koronavirüsle mücadele programını güncelleyen Dünya Bankası, Kuzey Makedonya’ya da 90 milyon euro finansmanı onayladığını açıkladı.

Dünya Bankası Kuzey Makedonya ve Kosova Ülke Müdürü Marco Mantovanelli, kurumun insanları salgın hastalıklardan korumaya ve sağlık sistemleri üzerindeki baskıyı azaltmak için acil sağlık sektörü önceliklerini ele almaya yardımcı olduğunu söyledi. Dünya Bankası önümüzdeki 15 ay boyunca 160 milyar dolara kadar mali destek sağlayacağını duyurmuştu.

İlgili Haber:  AB Ülkeleri 750 Milyar Euro’luk Teşvik için Beklemek Zorunda Kalabilir

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın