Dolar ve Euro Yeni Hazine Bakanı Atamasıyla Yükselişe Geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak pazar günü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda görevden istifa ettiğini duyurdu. Bu karar sonrasında gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek açıklamalara çevrildi.

Dün gün boyu piyasalar ekonomi yönetiminde alınan ani kararları fiyatlarken Bakan Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmeyeceği de merak ediliyordu.

Nihayetinde akşam saatlerinde istifasının kabul edildiği belirtilerek yerine atanan yeni bakan açıklandı. Pazartesi günü sert gerileyen dolar ve Euro ise söz konusu gelişmelerin ardından yeniden yükselişe geçti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda, Albayrak’ın istifasının kabul edildiği bildirildi.

Gece saatlerinde gelen haberle, boşalan koltuğa Lütfi Elvan’ın getirildiği açıklandı. Türkiye’nin yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi mezunu.

1962 doğumlu Elvan daha önce; ETİBANK Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda bulunma, Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı gibi birçok görevde bulundu.

Şu anda AK Parti Ekonomi İşleri’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmakta.

Dolar yeni bakanın atanmasının ardından kayıplarını büyük ölçüde telafi etti. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru geçtiğimiz cuma günü 8,58 seviyesine kadar çıkarak rekor kırdı. Piyasalar günlerdir ABD başkanlık seçimini takip ederken Türk lirası önemli para birimleri karşısında tarihi dip seviyelere gerilemiştir. Cumartesi günü Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı değişikliği yapıldı.

Hemen ardından Berat Albayrak‘ın istifasının açıklanmasıyla birlikte dün dolar 8 TL sınırına kadar dayandı. Türk lirası ise gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ABD doları karşısında en fazla değer kazanan oldu.

Albayrak’ın İstifası ve Biden Zaferi Sonrası Dolar Düşüyor

İlgili Haber:  Deprem bölgesinde kullanılacak prefabrik yapı ve konteynerlerde KDV yıl sonuna kadar yüzde 1'e indirildi

Salı günü yeni Hazine Bakanı’nın kesinleşmesiyle birlikte kur güne yükselişle başladı. Saat 09:30 sularında 8,38’e çıkarak dünkü kayıplarını büyük ölçüde telafi eden dolar şu dakikalarda hafifleme kaybetmiş durumda.

Saat 09:40’ta %3,06 artıda 8,29 liradan işlem gören dolar, dün akşam 23:00 sularında gelen açıklamanın ardından sakin bir şekilde yükselişe geçti. Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda ise lira, dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası oldu. Analistler 8,55’ten itibaren düşüşlerin başladığını hatırlatarak, genel tablonun netleşmesi için 8,22 – 8,25 bandının önemli olduğunu belirtiyor.

Euro’dan da dolar benzeri bir hareketlilik geldi. Kur bir kez daha 10 lira sınırına yaklaştı. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haftanın ilk işlem gününde sert gerileyen ve 9,51’den kapanan Euro, bu sabah açılış sırasında 9,65’i gördü. Piyasaların açılmasıyla birlikte yükselişe geçerek 9,92’ye kadar çıktı. Şu dakikalarda ise %3,48 artıda 9,84 liradan işlem görüyor.

Piyasalar için asıl önemli konu 19 Kasım’da yapılacak TCMB PPK toplantısı. Bir önceki toplantıda faiz değişikliği yapmayan bankanın, bu kez nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.

Birçok ekonomist liradaki değer kaybının önüne geçebilmek için faiz artışından başka çare olmadığını söylüyor. Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, en az 500 baz puan artış yapılması gerektiğini söyledi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın daha öncesinde Albayrak’ın politikalarını eleştirdiğini hatırlattı. Ağbal’ın Erdoğan’a yakın bir isim olduğunu, bunun yanında farklı fikirleri ile de öne çıktığını aktardı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın