Dolar/TL 7 Lira Üzerinde Kalıcılık Sağlamayı Başardı

Covid-19 salgını dünya genelinde panik yaratmaya devam ediyor. Hastalıkta yayılma hızının yavaşladığı söylense de ne yazık ki can kayıplarının önüne geçilemiyor. Pandeminin piyasalar üzerinde yarattığı baskı da aynı şekilde sürüyor.

Dün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon verileri, bu hafta içindeki en önemli gelişmelerden biriydi. Belirtilen aydaki TÜFE yıllık bazda %10,94 artarken, Mart’a kıyasla %0,85 artış söz konusuydu.

Tahminlerin üzerinde gelen enflasyon rakamları dolar kurunu hareketlendirmiş ve kur verilerin ardından 7,04’ten işlem görmeye başlamıştı. Veri gündeminin sakin geçeceği Salı gününde dolar/TL’nin 7 TL üzerindeki seyrini koruduğu görüldü.

Dolar/TL Salı Gününe 7 TL Üzerinde Başladı Kaynak: piyasa.paratic.com

TSİ 11:51’de 7,0639 liradan işlem gören kur, uzun bir süredir 6,95 – 6,99 bandında takılı kalmıştı. Önce geçtiğimiz haftalarda, ardından da Cuma günü 7 lirayı aştı. Yükselişini sürdürüyor.

Bu sabah saatlerinde 7,0592’ye kadar tırmanan dolar/TL, dün de bu seviyeleri yakalayarak yaklaşık 2 yılın en yüksek gün içi seviyesini görmüştü.

Piyasadaki endişe nedeniyle yatırımcıların yeni güvenli limanı olan dolar ve beraberindeki talep artışı Türk lirası ve diğer gelişen ülke paralarını baskılıyor. Bugün Güney Afrika randı %1,12 ile ABD doları karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke parası oldu.

Kaynak: piyasa.paratic.com

İkinci sırada ise Rus rublesi %0,84’lük değer artışı kaydetti. Türk lirası ise %0,21 ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak yerini aldı. Alnus Yatırım doların seyrine ilişkin şu ifadelere yer verdi;

Türkiye’de koronavirüs gelişmeleri en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerinden dün son 24 saatte 64 kişinin hayatını kaybettiği görülmüş ve iyileşen hasta sayısında artış olduğu öğrenilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, bundan sonra eski dünya düzenine dönüşün mümkün olmayacağı konusunda uyardı.

İlgili Haber:  İngiltere Covid-19 Sonrası İyileşme için Yeşile Odaklanmalı

Öte yandan gün içinde yurt içi piyasalar açısından önemli bir verinin açıklanması beklenmiyor. ABD’de ISM İmalat Dışı PMI Endeksi açıklanacak. Virüsten dolayı zor günler geçiren ABD’de Cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri açıklanacak.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın