Dolar/TL 6,95 Liranın Üzerinde İstikrarlı Davranıyor

Dün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yıl kutlamaları 31 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle coşkuyla kutlanamadı. Piyasaların resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu Perşembe gününde koronavirüs gelişmeleri takip edildi. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 23 Nisan itibarıyla Türkiye’de vaka sayısı 101 bini aşarken, ölü sayısı ise 2500’e dayandı.

Çarşamba günü Nisan ayı politika toplantısını gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 100 baz puanlık faiz indirimine gitmiş ve kararın ardından dolar/TL 7 lira sınırına dayanmıştı. Hatta küresel piyasalarda 7 lirayı aşarak 2018 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti. Dün ise bu seviyelerinde kalıcı olamadığı görüldü ve 6,94 seviyelerinde gezindi.

Dolar/TL Paritesi Haftanın Son İşlem Gününde 6,95’in Üzerinde Kaynak: piyasa.paratic.com

Perşembe günkü işlemlerinde düşüş ağırlıklı seyreden kur, resmi tatilin ardından sonraki güne yükselişle başladı. Dün kapanışı 6,95 liranın hemen altında yapmıştı. Yeni günde Asya piyasalarında 6,97’ye kadar çıktı. Ardından hızlı tırmanışını yavaşlattı. TSİ 12:46’da 6,9751 liradan alıcı bulmaya başladı.

Türk lirasının dolar karşısındaki değer kayıpları sürüyor. Yılbaşından bu yana %15 oranında ölçülen bu kayıp, Nisan ayı başından bu yana ise %5 oldu. Dolar/TL gün içinde 6,94 – 6,98 bandında gidip geldi. Analistler TL’deki değer kaybından ötürü yatırımcıların faiz indirimi tolere etmesinin güçleştiğini aktardı.

Kaynak: piyasa.paratic.com

Yukarıda Türk lirasının bugün Amerikan doları karşısında %0,31’lik değer kaybettiği görülüyor. Bunun yanında dolara karşı en fazla değer artıran gelişen ülke para birimi ise %1,37 ile Endonezya rupisi oldu. Tayland bahtı ise %0,35 ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olarak belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu tarafından kabul gören 484 milyar dolarlık ek bütçe paketi, bugün ülkenin Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi. Küçük işletmeler ve hastanelere yardım amaçlı oluşturulan bu uygulama salgınla mücadele kapsamında hayata geçirilenlerden yalnızca biriydi. Çünkü ABD virüsle mücadeleyle güçlü bir savaş vermek durumundaydı.

İlgili Haber:  Call of Duty: Mobile, iOS ve Android’de Toplam 250 Milyon İndirme Sayısı ile PUBG Mobile’ı Solladı

Yurt içi piyasalarda bugün veri akış gündeminde önemli bir gelişme bulunmuyor. Koronavirüs ile ilgili son gelişmeler, yurt dışı piyasalardan gelen haberler, petrol ve altındaki fiyat oynaklıkları ise sürekli izleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın