Dolar Küresel Ölçekte Zayıflamaya Devam Ederken, TL Karşısında 8,56 ile Rekor Tazeledi

Amerika Birleşik Devletleri’nde coronavirüs vakalarının 10 milyona yaklaşması ekonomi üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Perşembe günü Merkez Bankası aylık toplantısında faiz değişikliğine gitmeme kararı alındı.

Başkan Jerome Powell, artan vakaların kaygı verici olduğunu ve ekonomik toparlanma görünümünü baskılamaya devam ettiğini söyledi.

Bu hafta ABD kadar tüm dünyanın da gündeminde olan ana konu başkanlık seçimi oldu. Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden Georgia eyaletinde de öne geçerek delege sayısını 264’e yükseldi. Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın elde ettiği delege sayısı ise an itibarıyla 214.

ABD Dolar Endeksi, seçim ve teşvik paketi belirsizliğiyle %0,22 ekside 92,317 puandan işlem görüyor. Kaynak: Bloomberg HT

Başkanlık seçiminde özellikle Trump’ın art arda gelen itirazları sonuçların hala netlik kazanmamasına sebep oldu. Yatırımcılar bir yandan bu gelişmeleri izlerken diğer taraftan yeni başkanın teşvik paketi konusunda alacağı kararları fiyatlıyor. Biden seçimi önde götürse de hala kesin sonuç açıklanmadı.

Söz konusu ortamda Asya hisse senedi piyasaları pozitif, Avrupa’dakiler ise karışık seyretti. Risk iştahının sınırlanmasının en büyük sebebi Avrupa’da rekor düzeye ulaşan vaka sayısı ve karantina uygulamalarının yeniden getirilmesi oldu.

FED Sonrası 8,40’a Gerileyen Dolar Yönünü Yeniden Yukarı Çevirdi

ABD’de seçime yönelik tartışmaların yanında FED’in faiz artışına gitmemesi ve ekonomiyi destekleyeceğini açıklaması doların önemli para birimleri karşısında zayıflamasına sebep oldu. FED, 2023 yılına kadar federal fonlama faizini yüzde sıfır seviyesine yakın tutmak istiyor.

Pandeminin enflasyon ve istihdam üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini aktaran FED Başkanı, hanehalkına ve işletmelere destek olmak için gevşek para politikasının süreceğini dile getirdi.

Euro/Dolar Paritesindeki Son Durumu Görmek için Tıklayın

Ülke para biriminin, önemli paralar karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi, bu gelişmeler gölgesinde son iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Endeks haftanın son işlem gününe %0,38 değer kaybıyla 92.298 puandan başladı.

İlgili Haber:  TOKİ indirim müjdesinin tüm detayları! Bu 2 şartı yerine getirmeyen başvuru yapamayacak

Gün içinde 92,287 – 92,823 arasında hareket eden endeks, saat 14:47’de %0,25 ekside 92,290 puanda bulunuyor. Bloomberg Dolar Endeksi ise son iki buçuk yılın en düşüğüne indi.

Dolar/TL bir kez daha rekor kırdı. Kur 8,5597 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar salı günü 8,54 seviyesine çıktıktan sonra nispeten sakin bir performans sergiledi. Çarşamba günü 8,38 seviyesine kadar gerileyen dolar, perşembe günü 8,44 – 8,47 arasında hareket etti. Haftanın son işlem gününde ise yeniden atağa geçerek 8,56 seviyesini test etti.

Önemli para birimleri karşısında zayıf bir performans sergilese de Türk lirasına karşı yeni rekorunu kıran ABD doları için bir sonraki hedef seviyesi 8,58 olarak açıklanıyor.

Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları 221 Milyar Doları Aşarak Rekor Kırdı

Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz değişikliği yapmadı. Dolar o tarihte 7,79 civarındayken, şu an geldiği seviye itibarıyla 80 kuruşa yakın arttığını görüyoruz.

Seçim öncesinde yorumlarını artıran analistler Biden’ın başkan olması durumunda TL’deki kayıpların daha da artacağını bildirmişti. Ancak bu denli sert düşmesindeki asıl sebep olarak faiz kararı gösteriliyor. Bir sonraki toplantıda en az 700-800 baz puanlık bir artış yapılması gerektiği, aksi halde dolardaki yükselişin devam edeceği düşünülüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın