Dolar, Bankaların Borç Alabilme Limitlerinin Sıfırlanmasıyla 8,38’den Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son yayımladığı enflasyon raporunda; enflasyonda belirgin bir iyileşme olana kadar fiyat ve finans istikrarı kapsamında sıkılaştırma adımlarına devam edeceğini bildirmişti.

Döviz kurlarında aşırı oynaklığın oluşmasıyla birlikte Ağustos ayından itibaren sıkılaştırma adımlarına başlayan bankadan bu sabah yeni bir hamle daha geldi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırladı.

3 Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak olan bu hamlenin likidite yönelimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde yapıldığı söylendi.

Söz konusu tarihten itibaren Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) sıfırlanırken, Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kapsamında Türk lirası cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemleri durdurulduğu bildirildi.

TCMB Faiz Oranını %10,25’te Sabit Bırakırken, Dolar ve Euro Rekor Kırdı

Merkez Bankası Ekim toplantısında piyasaları şaşırtan bir karar almıştı. Tüm ekonomistlerin en az 200 baz puan faiz artışı beklemesine rağmen değişiklik yapmayan banka, döviz kurlarındaki aşırı yükselişin de önüne geçememiş oldu.

Faiz değişikliği yapmadığı toplantı gününde 7,79 civarında olan kur, geçen süre zarfında neredeyse her gün değer kazandı. Dolar, Euro ve sterlin son haftalarda rekor üstüne rekor kırıyor. Cuma günü ise BIST repo piyasasında fonlama miktarını sıfırlamıştı. Bu kararın etkisiyle ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti haftanın son işlem gününde %13,40 oldu.

Haftaya rekor ile başlayan dolar, TCMB’nin sıkılaştırma adımı sonrası hafif geriledi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru geçen hafta 8,34’ten kapandı. Yeni haftaya başlarken küresel piyasalarda yükselişe geçerek 8,3893 ile tüm zamanların zirvesini gördü. Yurt içi piyasalarında ise açılışta Merkez Bankası’nın faiz kararının etkisi görüldü. Saat 08:00 sularında 8,37 civarından işlem gören kur, yeni bir sıkılaştırma adımın gelmesiyle 8,34’e çekildi. Saat 09:40’ta ise 8,3544 liradan işlem görüyor.

İlgili Haber:  Litecoin 400 Dolara Ulaşarak Tüm Zamanların En Yükseğini Gördü

Bugün piyasaların odağında önemli ülkelerin açıklayacağı PMI rakamları yer alıyor olacak. Yarın ise ABD kadar tüm dünyayı da yakından ilgilendiren başkanlık seçimleri bulunuyor. Seçim öncesi anketlere göre Joe Biden, %10 farkla Donald Trump’ın önünde.

%190 Artan Dış Ticaret Açığı, Dolara 8,34 Rekorunu Getirdi

Seçim sonuçları bizim için de çok önemli. JP Morgan analistleri geçen ay yaptığı değerlendirmede, seçimleri Biden’ın kazanması durumunda Türk lirasının en kötü etkilenen gelişen ülke parası olacağını söylemişti. Bu da zaten rekorlardan inmeyen dolar kurunda yeni zirvelerin gelebileceğini işaret ediyor.

Analistler 5 Kasım’da yapılacak ABD Merkez Bankası toplantısının ve Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarının da yatırımların yakından takip ettiği konular arasında yer aldığını hatırlatıyor. Doların 8,18 üzerinde kaldığı sürece yükselişini devam ettireceği, bunun devamında 8,41 – 8,43 bandına doğru çıkacağı bekleniyor.

Bu sabah 9,7748’e kadar çıkan Euro kuru da Merkez kararı sonrasında ivme kaybetti. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 9,80’i aşarak tarihi rekorunu kıran Euro, kapanışı 9,67’den yapmıştı. Yeni haftaya 9,74 civarından başlayan kur, bankaların düşük gecelik faizle sağladığı fonlamanın kısılmasının ardından 9,72’ye geriledi. Şu dakikalarda ise %0,61 artıda 9,73 liradan işlem görüyor.

Gün içinde Avrupa ve ABD borsalarının takip edileceğini belirten analistler, 9,65 – 9,70 bandının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor. 9,70 üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam etmesi ve 9,85’i aşabileceği tahmin ediliyor.

Ancak olası bir düşüşün meydana gelmesi halinde ise 9,65’in hemen altında 9,60 ve 9,55 seviyelerinin gündeme gelebileceği aktarılıyor. Bir sonraki toplantısını iki hafta sonra yapacak olan TCMB, bu sabah yaptığı açıklamada fiyat ve finans istikrarı çerçevesinde sıkılaştırma adımlarına devam edileceğini yineledi.

Banka yıl sonu enflasyon hedefini %12,1’e yükseltmişti. Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası veya risk primi (CDS) faiz artışı beklentisinin boşa çıkmasıyla sert gerilemişti. Şu sıralar ise 548 puanda seyrediyor.

İlgili Haber:  İnşaat Endeksi %2 Civarı Kayıpla Diğer Göstergelerden Ayrılıyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın