Dizüstü Bilgisayar ve Tablet Satışları Pandemi Etkisiyle Yükselmeye Devam Ediyor

Gelişen teknoloji yeni ürünlerin hayatımıza girmesine zemin hazırlıyor. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği ürünler arasında yer alıyor. Bilindiği üzere bu yılın ilk aylarından itibaren dünyanın dört bir yanında koronavirüs pandemisi kendisini göstermeye başladı. Çin’de ilk olarak görülen virüs kısa bir zaman içerisinde Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyanın büyük bölümünü etkisi altına aldı.

Bu durum insanların sosyal hayatında büyük değişiklikler yaşanmasına neden oldu. Şirketlerin önemli bir bölümü uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Ayrıca eğitim de uzaktan olacak şekilde gerçekleşmeye başladı.

Dolayısıyla insanların bilgisayar ve tablet ürünlerine olan ilgisinde büyük bir artış yaşandı. Yapılan pazar araştırmaları da bu durumu doğruluyor. Pazar araştırma şirketi Canalys, 2020’nin üçüncü çeyreğinde dizüstü bilgisayar ve tablet satışlarını masaya yatırdı. Raporda ürün satışlarında gözle görülür bir artış yaşandığı görülüyor.

Dizüstü ve Tablet Satışları Artıyor

Canalys tarafından yapılan pazar araştırması, yılın üçüncü çeyreğinde PC pazarının büyüdüğünü gösteriyor. Yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 22 oranında yükseldi. Tablet ve dizüstü bilgisayar satışları artarken masaüstü bilgisayarların satışlarında geçtiğimiz yıla göre düşüş yaşandı. Tablet pazarında ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 43 büyüme yaşandı.

Samsung tablet satışlarını yüzde 80 oranında artırdı ancak bu pazarda en yüksek paya halen Apple sahip olmakta. Uzmanlar salgının etkisi devam ettiği sürece tablet ve PC satışlarındaki artışın süreceğini tahmin ediyor. Canalys Analisti Victoria Li, “Tabletler, bu kadar önemli bir süre boyunca çok çeşitli fiyat noktalarında mükemmel mobilite ve bilgi işlem gücü sağladılar” diye konuştu.

Apple Yeni Tanıttığı Mac Modelleri için Ünlü İsimlerin Olduğu Bir Reklam Yayınladı

Li ucuz fiyatlı ürün arayanlar için tabletlerin uygun bir seçim olduğunu belirterek, “Tabletler uzaktan eğitimle uğraşan, Android ve iOS platformlarının sunduğu uygulamaları yükleme kolaylığını tercih eden ebeveynler, öğrenciler ve eğitimciler için kolaylık sağlıyor.” açıklamasında bulundu. Üçüncü çeyrekte artışı ile dikkat çeken ürünlerin başında ise Chromebook’lar geliyor. Bu ürünlerde yıllık bazda yüzde 122 oranında artış yaşandı.

İlgili Haber:  Dolar Endeksi ABD’nin Mart Ayı Ticaret Verileri Öncesinde Yükseliyor

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın