Çin’in Ekim’de Küçülen Kredi Büyümesi Endişe Nedeni Değil

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki bankalar Ekim’de yuan cinsinden 689,9 milyar yeni kredi verdi. Rakam Eylül ayındaki 1,9 trilyon Çin yuanı seviyesinin ve 800 milyarlık piyasa beklentilerinin çok aşağısında kaldı.

Haftalık Ulusal Gün tatili ticari faaliyetleri etkilediğinden ve bankalar yıllık kotalarının çoğunu halihazırda kullandığından, kredilerin genellikle Ekim ayında yavaşladığı belirtildi.

Fakat PBOC Başkanı Yi Gang geçtiğimiz günlerde, yeni kredilerin bu yıl yaklaşık 20 trilyon Çin yuanı rekorunu kıracağını çünkü politika yapıcıların koronavirüs darbesinden sonra büyümeyi artırmaya çalıştıklarını söylemişti. Çoğunlukla ipotek olan hane halkı kredileri Eylül ayındaki 960,7 milyar Çin yuanından 433,1 milyar Çin yuanına geriledi.

Kurumsal krediler de 945,8 milyar Çin yuanından 233,5 milyar Çin yuanına geriledi. Ödenmemiş yuan kredileri, bir önceki yıla göre yüzde 12,9 arttı. Kaynak: Trading Economics

Bu Eylül ayındaki yüzde 13’ün ve aynı seviyedeki piyasa beklentilerinin hafifçe altında kaldı. Ekonomideki geniş bir kredi ve likidite ölçüsü olan toplam sosyal finansman, 1.4 trilyon Çin yuanı tahminleriyle uyumlu olarak, 3,48 trilyon Çin yuanından 1.42 trilyon trilyon yuan seviyesine düştü. Veriler üzerine görüş bildiren ekonomist Iris Pang, kredi artışının aylık bazda küçüldüğünü ancak bunun mevsimsel olduğunu ve yıllık bazda artış gerçekleştiğini dile getirdi.

Gölge bankacılığın her yıl küçülmeye devam ettiğini, bunun finans sektörü için iyi bir haber olduğunu da ekledi. “Küçük kredi büyümesi için endişelenmeyin” diyen Pang, kredi büyümesindeki aylık değişimin endişe verici görünse de tehlike için neden olmadığını belirtti.

Asya Borsaları Çin Teknoloji Hisselerinin Düşmesiyle Karışık Seyretti

“Dördüncü çeyreğin başlangıcı olan Ekim’de küçük bir kredi büyümesi görmek aslında oldukça normal” diyen Pang, aylık bazda düşüşe rağmen yıllık bazda yüzde 4,1 artış olduğunu söyledi. 2021’in başında yine kredi büyümesinde büyük bir artış görülmesi gerektiğini ve bunun da yine mevsimsel bir olay olacağını kaydetti.

İlgili Haber:  Sosyal konut projesine güncelleme! Kota yükseltildi, işte yeni liste

“Çin’in görünümü hakkında hala olumluyuz. Dolayısıyla, Ekim ayındaki bu küçük kredi büyümesiyle halen rahatız. Uzun bir tatil olduğu için Ekim ayında özellikle yurt içi ekonomi faaliyet verilerinde daha iyi bir toparlanma görüyoruz. Covid kaynaklı seyahat faaliyetlerindeki bazı kısıtlamalar nedeniyle, perakende satışların geçen ayki %3,3 artıştan daha yavaş olmasına rağmen yıllık bazda %2,2 artmasını bekliyoruz.” dedi.

Ekim ayındaki sanayi üretiminin Eylül ayındaki yüzde 6,8’den yıllık bazda %6,7 artışla biraz daha düşük olmasını bekledikleri aktardı. Kaynak: NBS

Salgın ABD ve Avrupa’da dış talebi ağırlaştırdığı için ihracat siparişleri zayıfladı. Pang’a göre İhracat için teknoloji üretimi de yavaşlamalı çünkü ABD ve Avrupa’da Çin’in teknolojik ürünlerini kullanmaya daha fazla direnç vardı. Sabit varlık yatırımının bir ay önceki %0,8’den Ekim’de yıllık bazda %1,1 ile daha hızlı artacağını öne sürdü.

Çin’in Kredi Büyümesi Teşvik Önlemlerinin Sürdüğünü Gösteriyor

Bu kadar olumlu yorum üzerine riskin ise devlet tahvili ihracında yıllık %62 artış görülmesinde olduğunu belirtti. Ölçek hala küçük olsa da Çin hükümetinin paranın bir kısmının devlet tahvili ihracı yoluyla gelmesiyle mali teşviklerine devam ettiğini gösterdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Endişemiz, altyapı programlarını destekleyen yerel devlet tahvili ihracıdır. Yerel yönetimler ekonomik iyileşmeye katkıda bulunmaya isteklidirler, ancak sürdürülebilir getiri sağlamayan projelere yatırım yapmaya son verebilirler. Risk henüz burada değil ama önümüzdeki yıllar için endişe verici.”

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın