Çin-Koronavirüs-Borç Cephesinde Endişe Verici Gelişmeler Yaşanıyor

Son yıllarda kaydettiği yükselişle dünyanın ikinci en büyük ekonomisi haline gelen Çin’in borçları, salgın öncesinde sık sık gündeme gelen konular arasındaydı. Ancak mevcut durumda yapılan yorumlar, endişelerin ne kadar ciddi sonuçlara yol açabileceği hakkında fikir veriyor.

Çin’in ülkeleri borçlandırma stratejisi pek çok çok kesim tarafından eleştirilirken, birçok ülkenin Sri Lanka ile aynı kaderi paylaşmamak için Bir Kuşak Bir Yol yatırımlarını azalttığı ortaya çıkmıştı. Almanya merkezli düşünce kuruluşu Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü de 2019’daki bir araştırmasında Çin’in IMF ve Dünya Bankası’nın geçerek dünyanın en büyük alacaklısına dönüştüğünü bildirmişti.

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü, Çin’in diğer ülkelere borç vermesinin son 10 yılda önemli ölçüde arttığını gelişmekte olan ekonomilere verilen borcun en az yarısının gizli olduğunu öne sürmüştü.

Durum aşağı yukarı bu şekildeyken, koronavirüs-Çin-borç üçlüsü hakkında çarpıcı yorumlar yapıldı. Küresel büyüme bu yıl virüs nedeniyle negatif bölgeye girmeye hazırlanırken toparlanmanın yavaş ve sancılı olacağı öngörülüyor. Ancak tüm ülkelerin küresel durgunluğun acısını eşit olarak üstlenmeyecekleri de ortada. Düşük gelirli ülkeler, pandemi öncesinde dahi yüksek borç seviyelerine sahipken salgın sonrasında borçların geleceği hal endişe veriyor.

Finansal zorluk çeken ülkeler IMF, Dünya Bankası gibi kurumlara yönelirken IMF şimdiden onlarca ülke için acil finansman desteği açıkladı.

3 Karayipler ülkesi ve Nijerya da 28 Nisan itibarıyla IMF’nin finansal desteğinden yararlanacaklar arasına katıldı. Dünya Bankası da koronavirüsle mücadele programı kapsamında gelişmekte olan ve en yoksul ülkelerin borçlarını askıya alarak, önümüzdeki 15 ay boyunca 160 milyar dolar finansman sağlayacağını açıkladı.

Bazıları tarafından virüsün sorumlusu olarak gösterilen Çin ise krizin boşa gitmesine izin vermiyor. Vox’un haberine göre Pekin, uzun vadeli dış politika hedeflerini daha agresif bir şekilde sürdürmek için kaostan yararlanıyor.

İlgili Haber:  İspanya Hazine Bakanı Kripto Paraların Risk Taşıdığını Söyledi

Çin, Afrika’daki koronavirüs ve ekonomik etkisiyle başa çıkmaya çalışan çok savunmasız ülkelere ihtiyaç duyulan borç yardımını sunarak durumdan faydalanıyor. Kaynak: Worldometer

ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne finansmanı kesmesinin ardından ise kurum için milyonlarca dolarlık ek destek sözü verdi. Böylece kendisini çok taraflılığın yeni şampiyonu olarak gösterip Dünya Sağlık Örgütü’ndeki etkisini artırdı.

Ayrıca nüfuzunu artırmak istediği ağır etkilenen ülkelere gerekli tıbbi ekipmanlarıyla doktorlarını göndererek kötü adam yerine pandemi kahramanı rolüne soyundu. Hong Kong, Güney Çin Denizi gibi cephelerde de etkisini artırma çalışmalarını sürdüren Çin, alınan başka bir bilgiye göre Afrika’nın borç yardımı çağrısı karşısında sessiz kaldı.

Afrikalı liderler, Pekin’in hem birinci ticaret partneri hem de borç veren olduğu kıtada Çin’in onlar için ne yapabileceğini sorguluyorlar. Afrika’nın ülke borcunun yaklaşık üçte birini elinde tutan Çin, pandemi nedeniyle sıkıntı çeken ülkeye herhangi bir borç yardımı yapmıyor.

ABD-Çin Ticaret Rekabeti Afrika’da Devam Ederken Pekin Arayı Açıyor

Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija The Associated Press’e yaptığı açıklamada; “Çin ile güçlü ikili ilişkilerimiz var, ama bize hiçbir şey söylemek için gelmediler” dedi. 7 Nisan’da Çin’in Afrika’ya borç yardımı verip vermeyeceği sorulduğunda Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian “Çin’in bu ülkelerin zorluklarını diplomatik kanallarla istişare yoluyla çözecektir” cevabını vermişti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın