Çin Hükümeti Ülkedeki Teknoloji Şirketlerine Yönelik Kısıtlama Hazırlığında

Çin sahip olduğu nüfus itibarıyla dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda. Ülkede faaliyet gösteren pek çok teknoloji şirketi dünya pazarında büyük paya sahip olmakta. Öyle ki bu şirketlerin pek çok ABD’li devler ile rekabet eder hale geldi. Tencent, Alibaba, JD.com, Ant Group gibi teknoloji devlerinin anı sıra yemek dağıtım platformu Meituan da son yıllardaki büyümesi ile dikkat çekiyor.

BBC’de yer alan bir habere göre Çin hükümeti bu şirketlere yönelik bazı kısıtlamaların hazırlığı içerisinde. Pekin yönetiminin dijital platformların dünya genelinde daha fazla söz sahibi olmasına rağmen haksız rekabetin önüne geçmek adına bir takım düzenlemeler yapacağı belirtiliyor.

Haberin yayılması ile beraber söz konusu şirketlerin hisse senetlerinde düşüş meydana geldi. Hükümetin yeni bir düzenleme yapacağına dair söylentiler teknoloji devlerinin piyasa değerinde 250 milyar dolara varan bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Çin Yönetiminde Kısıtlama Hazırlığı

Çin merkezli teknoloji şirketlerine yönelik bazı düzenlemeleri kapsayan yeni bir taslak hazırlandı. Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi tarafından hazırlanan taslak 22 sayfadan oluşuyor. Dosyanın ayrıntılarında teknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin rekabete aykırı davranışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu şirketlerin ayrıca kullanıcıların hassas verilerini paylaşmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Bu şirketlerden bazıları bünyesinde bulunan işletmeleri özel düzeltmeler yapmaya zorluyor. Tüketicilerden toplanan verilerin özel algoritmalar ile işlenmesi ve farklı şekilde sunan şirketlerin de incelemeye alınacağı belirtiliyor.

Google, ABD’de Haksız Rekabet Nedeniyle Yeni Bir Ceza Alabilir

Halihazırda yapılan pazar araştırmaları Alibaba ve JD.com’un Çin’deki e-ticaret sektörünün 4’te 3’ünü domine ettiğini gösteriyor. Alibaba daha önce ülkede 881 milyonu aşkın aktif kullanıcısı olduğunu duyurmuştu. Diğer yandan sektörde büyük paylara sahip olan pek çok şirket kurumlar tarafından soruşturmalar geçiriyor.

İlgili Haber:  Kanada’da Konut Başlangıçları Nisan’da Beklentileri Karşılamadı

Çin hükümetinden gelen yeni düzenleme haberleri Asya borsalarında da etkisini gösterdi. Şirketlerin Hong Kong borsasındaki hisseleri düşüş trendinde odu ve karışık seyretti. 

Son olarak geçtiğimiz gün Avrupa Birliği, Amazon’a yönelik yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu. ABD’li mercilerin de arama motoru devi Google’ın haksız rekabete neden olan hamleleri nedeniyle harekete geçme hazırlığı içerisinde olduğu belirtiliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın