Çin, ABD’nin Corona Virüsü Suçlamalarının Kanıtsız Olduğunu Açıkladı

Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, pek çok yeni tartışmayı beraberinde getiriyor. Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve akabinde dünya genelinde etkisini gösteren virüs ile ilgili hemen her çevreden açıklama geliyor. Son günlerde salgının merkezi haline gelen ABD ise virüsten en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor.

Ülkedeki vaka sayısı resmi veriler ışığında 1.1 milyonu geçmiş durumda ve hayatını kaybeden insan sayısı 70 bine yaklaşmak üzere. Virüsle ilgili ABD Başkanı’ndan tartışma yaratacak pek çok açıklama geldi. İlk zamanlarda bu virüsün gripten bir farkı olmadığını söyleyen Trump, son günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nü ve Çin hükümetini suçlayıcı ifadeler ile hedef gösteriyor.

Bu suçlamalara son olarak geçtiğimiz günlerde Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, virüsün Wuhan’da bir laboratuvarda geliştirildiği iddiası eklenmişti. ABD yönetimine göre Çin hükümeti biyolojik saldırı düzenlemek adına bu virüsü kendisi geliştirdi. Bu iddialar sonrası Çin yönetiminden sert ifadeler içeren bir cevap geldi. Çin yönetimi bu açıklamaları utanç başlığı altında değerlendirdi.

Çin’den ABD’ye Kanıt Cevabı

Çin Komünist Partisi tarafından ABD Başkanı Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklamalarına yönelik resmi yayın organı Global Times üzerinden bir cevap yayınlandı. Açıklamada Trump yönetiminin bugüne kadar görülmemiş bir propaganda kampanyası yaptığına dikkat çekildi. Bilindiği üzere Başkan Trump geçtiğimiz günlerde Çin’in bu salgının dünyaya yayılmasından baş sorumlu olduğunu iddia etmiş ve tazminat ödemesi gerektiğini söylemişti.

ÇKP utanç başlığı ile yayınladığı cevap yazısında, “ABD’li bazı siyasetçilerin Covid-19 salgınını, hastalığı siyasileştirmekten tazminat talep etmeye kadar siyasi bir şov haline getirdiği’ savunularak, “ABD tarafından tekrar tekrar sahnelenen kaba güldürü dünya genelindeki insanları şaşırtıyor. Washington U dönüşü yaptı ve bazı ABD’li politikacılar böyle yaparak kendi gerekli sorumluluklarından kaçabileceğini düşündü” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haber:  Yerli otomobil Togg'un banttan inmesi de Cem Toker'i tatmin etmedi

Trump Dediğini Yaptı: DSÖ’ye Verilen Destek Durduruldu

Dışişleri Bakan Pompeo bu konuyla ilgili açıklamasında, “Çin’in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun Wuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim.” diyerek ses getiren ifadelerde bulunmuştu. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki süreçte ABD ile Çin arasındaki gerilimde ticaret savaşlarından sonra COVID-19 salgını da fazlasıyla kendisine yer bulacak.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Yaşam

Yorum yapın