Çeyrek Altın 853, Gram 521 TL ile Tarihindeki En Yüksek Seviyeden İşlem Görüyor

Yurt içinde enflasyon, yurt dışında ABD seçimlerine dair gelişmelerin takip edildiği Salı günü döviz kurları ve altın fiyatları yeni rekorlarını kırdı. Enflasyon Ekim’de bir önceki aya göre %2,13 oranında artış göstererek piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın swap işlemlerinde Türk lirası cinsi faiz oranını %11,75’ten %13,25’e yükseltilmesi, TL’deki değer kaybının önüne geçemedi.

Enflasyon sonrasında yükseliş hızlanırken dolar 8,54’ü aştı. Spot altın ons bazında 1900 $ üzerinde kalıcılık sağlayamazsa da yurt içinde fiyatlar tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Gram altın 521 liranın üstüne çıkarak bir kez daha zirve noktasını yeniledi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 514 TL’den kapanan gram altın bu sabah açılışı 513 civarında yaptı. Ancak piyasaların açılması ile birlikte keskin bir yükseliş göstererek 521,23 TL’ye kadar çıktı. Bu seviye tüm zamanların en yükseği olarak kaydedilirken, şu sıralarda da yükselişin hız kesmeden devam ettiğini görmekteyiz.

Gram altın yatırımcısından son bir ay içerisinde %10’a yakın, son bir yıl içerisinde ise %52’ye yakın getiri sağladı. 1 Ocak‘ta 290 TL’den işlem gören gram altın geçen on aylık süre zarfından 228 TL artış gösterdi. Analistler tüm dünyada artan ve 48 milyona dayanan koronavirüs vakalarının, halen aşı bulunamamasının ve ABD başkanlık seçimlerinin değerli metali desteklediğini hatırlatıyor.

Biden’ın Galibiyetine Dair Beklentiler Artarken, Dolar 8,41’i, Gram Altın 509 TL’yi Aştı

GCM Yatırım analistleri gram altın için kısa vadede 505 – 507 aralığının önemli bölge olduğunu belirtiyor. 514 TL üzerinde kalıcılık sağlaması sağlanması durumunda yükselişin devam etmesi ve 520 – 522 seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor.

Ancak bu analistlerin sabah saatlerinde yapıldığını ve söz konusu seviyelerin şu dakikalarda aşılmak üzere olduğunu belirtelim. Düşüş hareketinin başlayabilmesi için ise 505,5 barajının altında dört saatlik kapanışlara ihtiyaç olduğu hatırlatıyor.

İlgili Haber:  Citigroup Analistlerine Göre Bitcoin Uluslararası Ticarette Kullanılabilir

853 lirayı geçen çeyrek altın da tüm zamanların en yüksek seviyesinden işlem görüyor. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 14:30’da 853,32 ile tarihi rekorunu kıran çeyrek altın, son bir ay içinde %10’a yakın yükseldi. 24 ayar külçe altının gram fiyatındaki artışa paralel olarak yükselen çeyrek altın, özellikle düğün yapanları yakından ilgilendiriyor. Altın fiyatlarındaki sert yükseliş evlenecek olan çiftleri zorlarken, alternatif olarak gümüş ve platin gibi kıymetli madenler de tercih edilebiliyor.

Şu dakikalarda yarım altın 1.696, Cumhuriyet altını 3.490 TL,18 ayar bileziğin gramı 379 TL, 22 ayar bileziğin gramı ise 473 liradan el değiştiriyor. Ons türündeki duruma baktığımızda %0,2 değer kazancıyla 1899 dolarda seyrettiğini görmekteyiz.

Kaynak: Bigpara

Gün içinde 1887 – 1900 arasında hareket eden ons altın için ABD başkanlık seçimlerinin yanında, 5 Kasım’daki FOMC kararları ve 6 Kasım’daki tarım dışı istihdam verileri yön belirleyici olacak.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, seçim sonrasında altının daha çok sevileceğini, fiyatların ABD mali teşvik ve FED beklentileriyle daha da destekleneceğini söyledi.

Moya değerlendirmesinde; “Yerel hükümetlerin salgında yaşanan artışla beraber daha fazla yardım ihtiyaçları doğrultusunda, Senato da daha fazla mali teşvik paketini geçirmek zorunda kalacaktır. Böylece Trump yönetiminde ticaret için geçecek dört zorlu yıl daha altının güvenli liman alımlarını artıracaktır.” sözlerine yer verdi.

Ons türü için 1882 – 1891 bandı destek, 1905 – 1909 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor. 3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gece tüm gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini söyleyen GCM Forex analistleri, 1894 – 1912 aralığının hangi yöne doğru hareket edeceğine dair işaret vereceğini aktardı. Negatif görünümün sona ermesi için 1912 üzerinde 4 saatlik kapanışlara ihtiyaç olduğu belirtildi.

İlgili Haber:  Enerji krizine çözüm bulamayan Moldova, Türkiye'den yardım istedi: Güney koridorunu kullanmamıza izin verin

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın