BOE’nin Varlık Alımını Artırmasıyla Sterlin Yükseldi, Euro Rekor Tazeledi

Perşembe günü küresel piyasaların radarında yer alan en önemli ekonomik gelişmeler İngiltere ve ABD merkez bankalarından gelecek açıklamalar olacak. Amerikan Merkez Bankası (FED) kararı Türkiye yerel saati ile akşam 22:00 sularında gelecek.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) ise kararını sabah saatlerinde açıkladı. Faiz değişikliğine gitmeyen banka %0,1 oranında sabit tuttu.

Diğer yandan varlık alım hedefini 150 milyar sterlin artırarak, 895 milyar sterline yükseltti. Açıklama sonrasında Euro ve sterlin Türk lirası karşısında yükselişe geçerken, Avrupa borsalarında da yukarı yönlü hareketler hızlandı.

Sterlin kuru saat 14:21 itibarıyla %1 artıda 11,05 liradan işlem görüyor. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü 11,11 liraya çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan İngiliz sterlini, dün daha sakin bir performans sergiledi.

Küresel piyasaların koronavirüs salgınına dair gelişmeleri ve ABD başkanlık seçimlerini yakından takip ettiği haftanın üçüncü işlem gününde 10,90’a kadar inen kur, kapanışı 10,94 liradan yapmıştı.

Euro Bölgesi İmalat PMI Ekim’de 54,8 ile Güçlenmeye Devam Etti

Bu sabah hafif yükselişle açıldıktan sonra varlık alımının yükseltildiği haberiyle yükselişe geçti ve 11,08’e kadar çıktı. Banka 2020’nin tamamında İngiltere ekonomisinin %11 oranında daralacağını tahmin ediyor.

2021 yılının ilk çeyreğinden itibaren toparlanmanın hızlanacağı düşünülürken, yılın tamamında %7,5 oranında büyüme bekleniyor. Öte yandan bir önceki tahmin olan %9’dan aşağı yönde revize edilmesi de dikkat çekiyor.

Euro Bölgesi’nde imalat sektöründe ve fabrika siparişlerinde toparlanma sürerken, Euro kuru da bir kez daha zirveyi yeniledi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü 10,0092 ile tarihi rekorunu kıran Euro, dün görece sakin kalsa da pozitif bölgeyi terk etmedi. Çarşamba günü 9,87’den kapandıktan sonra bu sabah yükselişle açıldı. Gün içi en düşük 9,84’ü kaydeden kur, günün ikinci yarısında yükselişini hızlandırarak 10,0163 lira ile tüm zamanların zirvesine ulaştı.

İlgili Haber:  IMF: İklim ve Diğer Hedefler için 20 Trilyon Dolarlık Ek Yatırım Gerekiyor

Şu dakikalarda %1,21 artıda 10,0002’den işlem görüyor. Türk lirası yine Euro karşısında en zayıf performans gösteren gelişen ülke parası oldu. Son bir ay içindeki artış oranı %11, son bir yıl içinde ise %33,83 olarak kaydedildi. Teknik olarak bakıldığında 9,79 – 9,90 bandı destek, 10,05 – 10,10 bandı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Analistler Avrupa’da artan vakalarla birlikte kısıtlamaların yeniden getirilmesinin en çok hizmet sektörünü vurduğunu hatırlatıyor. Bunun yanında Almanya’da fabrika siparişlerinin Eylül’de %0,5 oranında artış gösterdiği fakat bunun beklentinin altında olduğu hatırlatılıyor.

Kur üzerinde söz konusu gelişmelerin de belirleyici olacağını ifade eden analistler, düşüş eğilimine geçebilmesi için 9,80 altında kalıcılık sağlaması gerektiğini belirtiyor. Bu arada dolarda daha sakin bir grafik izlemekteyiz. Salı günü 8,54 ile zirveye çıkan dolar, ABD başkanlık seçiminde belirsizliğin sürmesiyle şu sıralar 8,46 liradan işlem görüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın