Bitcoin, Yaklaşık 3 Yılın Ardından İlk Kez 16.000 Doları Gördü

Bitcoin 2017 yılının sonunda ve 2018 yılının başındaki performansına yakın seyretmeye başladı. Bitstamp fiyatlarına göre; bitcoin fiyatı 11 Aralık 2017 tarihinde 19 bin 666 dolara yükselerek, tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Ancak bu noktadan sonra 3122,28 dolara kadar gerileyerek, yatırımcısını üzmüştü.

Kripto paranın Mart 2020’nin ortasından beri sürdürdüğü kademeli yükseliş eğilimi, bugünkü işlemlerde 16 bin doların üzerine kadar devam etti. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

CoinDesk verilerine göre; bitcoin TSİ 13:00’ten hemen sonra 16.157 dolara kadar yükseldi. Bir saatlik sürede %1’den fazla artış kaydederek, 15 bin 800 dolar civarında seyretmeye başladı. 24 saatlik değişimi %1,75 oranında yükselişe işaret ederken, 3 yılın rekoru sonrasında 15.944,37 dolardan işlem gördü.

Bitcoin piyasa değeri 295,41 milyar dolara ulaşırken, 24 saatlik işlem hacmi 26,07 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Yükselişin nedeniyle ilgili kesinlik bulunmazken, bazı şirketlerin kripto paraya yakınlaştığı dikkat çekti.

Geçen ay fintech devi PayPal, kullanıcıların kripto para ticareti yapmalarına izin veren yeni özellikler ekleyeceğini duyurdu. Şirket, 2021’in başlarında müşterilerin 26 milyon perakendeciden oluşan ağıyla alışveriş yapmak için kripto kullanılmasına izin vermeyi planlıyor.

Dünyanın en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, 2020 yılında fiyatını iki katından daha fazla artırmayı başardı. Kaynak: Coindesk

Bugün gerçekleşen yükseliş, bitcoinin 2017 yılı sonundaki vahşi rallisini anımsatarak, 20 bin dolar sınırına çıkışını hatırlattı. Bazı kripto hayranları, bunun dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerden ve merkez bankalarından koronavirüs kriziyle mücadele etmeyi amaçlayan eşi görülmemiş teşvik dalgasına bağlı olduğunu söylüyor.

Bitcoin, Ocak 2018’den Beri Görülmeyen En Yüksek Seviyelere Ulaştı

Açıklanan teşvik paketlerinin itibari para birimlerinin değerini düşürdüğünü ve Bitcoin’i çekici bir alternatif haline getirdiğini söylüyorlar. Aynı zamanda Square geçen ay 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in yönettiği ABD’li fintech firması, popüler Cash uygulamasının kullanıcılarına uzun süredir kripto hizmetleri sunuyor.

İlgili Haber:  Çin, Fabrikalar Taşındıkça Daha Değerli Mallar Üretiyor

CoinDesk verilerine göre; bitcoin yıllık bazda %123 değer kazanırken, bu çeyrekte şu ana kadar yaklaşık %50 değer kazandı. Bugünkü yükselişin nedenlerinden birisi, ABD’de resmi olmayan sonuçlara göre başkan seçilen Biden’ın duruşu olarak gösteriliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın