Ayakkabı sektöründen vatandaşı sevindirecek karar! İndirime gidiyorlar

Sene başında zincir marketlerin aldığı indirim kararına başka sektörler de eklendi. Ayakkabıcılar, ürünlerde yüzde 10 indirime gitme kararı aldı.

YÜZDE 10 İNDİRİM KARARI

Uluslararası AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten, “AYMOD Fuarı öncesi bu konuda AYSAD ve firmalarımızla yaptığımız değerlendirme sonucu bir mutabakata vardık. Hem hem uzun çabalarla kazandığımız yabancı müşteriyi bu zor dönemde kaybetmemek hem de enflasyonla mücadeleye katkı sunmak için AYSAD ve TASD olarak ayakkabı fiyatlarının yüzde 10 aşağıya çekilmesi konusunda tavsiye karar aldık.” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÇOK MARKALAŞMALIYIZ”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise konuşmasında fuarın ihracat açısından yararına dikkati çekerek, “Fuarımızın mutlaka ilave ihracat müşterisi kazandıracağından eminiz. Artık biz bu sektörde sadece ürün satan değil bir trend olma durumundayız. Daha çok markalaşma konusunda gerekli adımları atmamız gerekiyor.” dedi.

“E-TİCARETE ÖZEL BİR ALAN AÇMAMIZ LAZIM”

Avdagiç, sınır aşırı e-ticaretin önemine vurgu yaparak, Türkiye’deki üreticilerin ürettikleri malları dünyanın her yerindeki tüketicilere ulaştırması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin çok kapsamlı ihracatının için de sınır aşırı e-ihracatın dünya ortalamasının altında olduğunu ve bunun yükseltilmesi gerektiğini belirten Avdagiç şunları kaydetti: “60 bin metrekarelik bir alandayız. Burada her 8 firmadan bir tanesi yabancı bir firma. Bir taraftan ihracatımız artıyor ama Türkiye iş dünyası olarak ihracatımızı ithalatla birlikte takip etmemiz gerekiyor. Ana beklentimiz, kur artışının enflasyon artışına yakın bir ortamda seyretmesi. Bunu sağlayabilirsek zaten sanayicimiz buna göre tüm planlamasını yapar. Burada sınır aşan e-ticarete özel bir alan açmamız lazım.

İlgili Haber:  BTK’ya Göre 5G Teknolojisi Türkiye’deki İnternet Altyapısının Yetersizliğini Çözecek

“AYAKKABI SEKTÖRÜ PİLOT OLABİLİR”

Türkiye’nin toplam ihracatı içerisinde e-ticaret payı gelişmiş ülke ortalamalarının altında yer alıyor. Bu oranı hızlıca artırmamız gerekiyor. Ayakkabı sektörü bu alan içinde pilot olabilecek bir sektör. Kovid sonrası internet üzerinden olan satışlarda bir düşüş olmadı. Bu trend oturdu ve payını artırıyor.”Kaynak: AA / Ekonomi

Mustafa Gültepe İstanbul İhracat Türkiye Ekonomi Haberler

Kaynak: [source_domain

Yorum yapın