Avustralya’da Tüketici Güveni Kasım’da 7 Yılın Zirvesine Ulaştı

Tüketiciler, koronavirüs salgını kontrol altına alınırken ülke ekonomisi konusunda daha iyimser hale geldikçe tüketici güveninin bir göstergesi yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Üst üste üçüncü artışını kaydeden Kasım ayı okuması, önceki ayın yüzde 11,9’luk artışından yükselerek 107,7 puana çıktı. Aylık bazda yüzde 2,5 artış gerçekleşirken bu koronavirüs salgınını kontrol altına alma konusunda ülke çapında devam eden başarının ortasında, Kasım 2013’ten bu yana en yüksek okumayı temsil etti.

Westpac-Melbourne Enstitüsü tüketici duyarlılığı anketindeki yükseliş, şu anda Mart ayındaki salgının ortaya çıkmasından önceki altı ay boyunca olduğu seviyenin yüzde 13 üzerini izledi. Victorialılar güven konusunda en büyük gelişmeyi yaşarken eyaletteki duyarlılık yüzde 9 arttı.

Anket, Avustralya Merkez Bankası’nın resmi nakit oranını yüzde 0,1‘e düşürdüğü ve ekonomik iyileşmeye yardımcı olmak için daha fazla tahvil satın alacağını duyurduğu 2-6 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Görsel Kaynak: ABC

Bu ay, Westpac ayrıca insanların Noel öncesi harcama niyetlerini de araştırdı. ABC’nin haberine göre ankete katılanların yüzde 11,5’inin bu yıl önceki yıllara göre daha fazla harcama yapmasının beklendiği bildirildi.

Westpac Baş Ekonomisti Bill Evans, “Bu, Noel’deki yüksek belirsizlik ve yüksek işsizlik oranından kaynaklanan rüzgârlar göz önüne alındığında, Avustralyalıların normal bir Noel’i planladıklarının çok cesaret verici bir işareti” dedi.

Evans, Avustralya’nın koronavirüs ile mücadeledeki başarısı nedeniyle yüksek tüketici duyarlılığının kaçınılmaz olduğunu belirterek yedi yılın zirvesindeki puanın üzerini çizdi. “Şu anda yedi yılın zirvesindeyiz, bu nedenle Avustralyalılar, tecritin çok kötü döneminden sonra olumlu bir gelecek beklediklerini gerçekten belirtiyorlar” dedi.

Avustralya’nın Ekim Ayı İş Dünyası Güveninde 9 Puanlık Artış Görüldü

Anketin sonuçlarının “faiz oranlarının gücünün” kanıtı olduğunu dile getiren Evans, “anketin en göze çarpan yönü, genel güvene yansıyan konut piyasasına olan güçlü güvendir” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum’un İşlem Ücretleri 6 Ayın En Düşüğüne Ulaştı

Ancak Evans’ın olumlu duyguların devam edeceğine dair şüpheleri de vardı. Bu endişesini, işsizlik oranının yüzde 8’e yaklaştığı bir dönemde yedi yılın en yüksek seviyesinin sürdürülmesinin zor bir şey olduğunu söyleyerek açıkladı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın