Avustralya MB Ekonomiyi Desteklemek için Faizi %0,1’lik Tarihi Düşük Seviyeye İndirdi

Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranını yüzde 0,1’e indirdi ve daha geniş bir niceliksel genişlemeyi takip edeceğini söyledi.

Yüzde 0,1’lik oran şimdiye kadar kaydedilen en düşük faiz oranı olurken Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, Avustralya’nın yüksek bir işsizlik dönemiyle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde RBA’nın işlerin yaratılmasını desteklemek için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu dile getirdi.

Bunun yaklaşık yüzde 0,1’lik üç yıllık getiri hedefine ulaşmak için 100 milyar dolarlık devlet tahvilinin satın alınmasını içerdiği eklendi. RBA, bu yıl faiz oranlarını üç kez indirdi. Ocak 2020’de, resmi oran yüzde 0,75 ile 65 baz puan daha yüksekti.

Şubat’ta oranı yüzde 0,75’te bırakan RBA, Mart’ta yüzde 0,5’e ve Nisan’da yüzde 0,25’e çekmişti. Kaynak: RBA

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, para politikasına ilişkin açıklamasında kesintinin arkasındaki gerekçenin daha fazla Avustralyalıya kredi sağlamak olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Kurul, bugünkü toplantısında, istihdam yaratmayı ve Avustralya ekonomisinin salgından kurtulmasını desteklemek için bir dizi ek tedbir kararı aldı. Avustralya’da yüksek bir işsizlik dönemiyle karşı karşıya olan Rezerv Bankası, iş yaratılmasını desteklemek için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Cesaret verici bir şekilde, son ekonomik veriler beklenenden biraz daha iyi oldu ve kısa vadeli görünüm üç ay öncesine göre daha iyi. Yine de iyileşmenin hala inişli çıkışlı olması ve uzatılması bekleniyor ve görünüm virüsün başarılı bir şekilde kontrol altına alınmasına bağlı kalıyor.”

Küresel ekonominin ilk virüs salgınlarını atlatırken iyileşmenin en çok Çin’de geliştiğini belirtti. Kaynak: Trading Economics

Fakat çoğu ülkede üretimin, salgın öncesi seviyelerin oldukça gerisinde kaldığını ve son virüs salgınlarının, özellikle Avrupa’da görünüm için aşağı yönlü bir risk oluşturduğunun üzerini çizdi. Avustralya’da ekonomik iyileşmenin sürdüğünü ve Victoria’daki kısıtlamalara rağmen artık Eylül çeyreğinde pozitif GSYİH büyümesi beklendiğini belirtti.

İlgili Haber:  NFT Fiyatları Dijital Sanata Artan İlgiyle Yükseliyor

Zaten Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı da kısa süre önce yaptığı açıklamada resesyon sona erdiğini belirtmişti. Yine de Lowe, salgın öncesi çıktı düzeyine ulaşmanın biraz zaman alacağını ekledi.

İklim Eylemsizliği Avustralya’ya 3,4 Trilyon $ ve 880 Bin İş Kaybettirebilir

Merkezi senaryoda, GSYİH büyümesinin Haziran 2021’e kadar yıl boyunca yaklaşık yüzde 6 ve 2022’de yüzde 4 olması beklenirken işsizlik oranının yüzde 8’in biraz altında zirveye ulaşacağı öngörüldü. 2022 sonunda işsizlik oranının yüzde 6 civarında olacağı tahmin edildi. Hem istihdam hem de enflasyona ilişkin görünüm göz önüne alındığında, parasal ve mali desteğin bir süre için gerekli olacağının üzerini çizdi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın