Avrupa Sektör PMI Ekim’de İki Uç Arasındaki En Büyük Farkı Ölçtü

Avrupa’da koronavirüsün etkisi sektörlerde görülmeye devam ediyor. En son ayrıntılı Avrupa sektörü PMI verileri, Ekim ayında bir dizi imalat sektöründe toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Ancak bazılarında işlerin kötü durumda olduğuna işaret etti.

Özellikle otomobil ve otomobil parçalarında üretimde güçlü bir toparlanmanın devam ettiği görülürken, turizm ve rekreasyon sektörlerinde hızlı düşüş kaydedildi. Kaynak: IHS Markit

Avrupa Sektörü PMI endeksleri, IHS Markit’in 11 ülkede 8 binden fazla özel sektör şirketini kapsayan Avrupa PMI anketlerine verilen yanıtlardan derleniyor. Buna göre; otomobil ve otomobil parçaları sektöründeki üretim, dizinin Ocak 1998’de başlamasından bu yana en hızlı yükselişini kaydetti. Sektörün çıktı endeksi 66,5 seviyesinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi İmalat PMI Ekim’de 54,8 ile Güçlenmeye Devam Etti

Nihai mal stokları rekor düzeyde gerilerken, yeni siparişler hızla artarak önümüzdeki aylarda üretimde daha fazla artışa işaret etti. İstihdam keskin bir şekilde düşerken, birikmiş işler ve satın alma aktivitesi ay boyunca önemli ölçüde arttı.

Avrupa sektörler tablosunun diğer ucunda, turizm ve rekreasyon 29,7 seviyesi ile yer aldı. Kaynak: IHS Markit

Mayıs ayından bu yana faaliyetteki en hızlı düşüşünü kaydeden bu sektörde yeni işler, olağanüstü işler ve istihdam için de aynı eğilimler belirgin bir düşüş eğiliminde gerçekleşti.

Dördüncü çeyreğin başında Avrupa ekonomisinde ortaya çıkan farklı çıktı eğilimlerinin altını çizen üst ve alt sektör çıktı endeksleri arasındaki fark 36,8 puan oldu. Bu seviye, şimdiye kadar kaydedilen en büyük fark olarak işaretlendi.

IHS Markit Euro Bölgesi Verimlilik PMI ise hizmet sektöründeki yenilenen daralmanın ortasında daha yavaş bir yükseliş gösterdi. Kaynak: IHS Markit

Bazı Euro bölgesi şirketlerinin, koronavirüs salgını ve gelecekteki belirsizlik nedeniyle ek işçi işe alma konusunda isteksiz olduğu öğrenildi. Ancak üretim artışı, üretkenliğin Ekim ayında artmaya devam ettiği anlamına geldi. Bununla birlikte son gelişme mütevazı ve mevcut dört aylık genişleme döneminde en zayıftı.

İlgili Haber:  Tayvan Ekonomisi 2Ç20’de Yavaşlasa Bile Pozitif Bölgede Kalacak

BOE’nin Varlık Alımını Artırmasıyla Sterlin Yükseldi, Euro Rekor Tazeledi

Euro Bölgesi Verimlilik PMI, Eylül’deki 53,3 seviyesinden Ekim’de 51,6’ya geriledi. Mevcut dört aylık büyüme döneminde işgücü verimliliğindeki en zayıf iyileşmenin sinyalini verdi. Yine de en son okuma, 23 yıllık dizin geçmişinde görülen ortalamayla eşleşti. Büyüme, işgücü verimliliğinin 10,5 yıl içinde en büyük ölçüde güçlendiği imalat sanayide yoğunlaştığı görüldü.

Almanya’da özel sektör firmaları büyüme kaydederken, İtalya’da durgunluk ve Fransa’da daralmaya işaret etti. Kaynak: IHS Markit

Almanya’da toplam üretkenlikte bir artış daha kaydedilirken, yükseliş görülen dördüncü ay gerçekleşti. Eylül ayının son rekorundan daha yumuşak olmasına rağmen genişleme oranı keskin kaldı. İmalatçıların verimlilik kazanımları ise hizmet sağlayıcılardaki marjinal büyümeye kıyasla 11 yılın en güçlüsü şeklinde açıklandı.

Avrupa Komisyonu “Toparlanma Kesintiye Uğradı” Vurgulu Son Tahminlerini Açıkladı

Arka arkaya üç ay arttıktan sonra İtalya’nın özel sektöründeki üretkenliğin Ekim ayında büyük ölçüde durduğu sonucu da alındı. Temel veriler, imalat sektöründeki verimlilik kazanımlarının hizmetlerdeki yenilenen kayıplarla dengelendiğini gösterdi.

Fransız özel sektör şirketleri ise Haziran ayından bu yana üretkenlikteki ilk daralmayı kaydetti. Mal üreticileri arasında mütevazı bir artış oldu. Hizmet sağlayıcılar, üç aylık bir büyüme dönemini sonlandıran verimlilik kayıpları kaydetti. Ekim ayı PMI verileri, hizmet sektöründeki istihdam ve faaliyetler azalırken, bordro sayılarındaki azalmaya rağmen imalat üretiminin arttığını gösterdi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın