Avrupa Birliği Perakende Devi Amazon’a Haksız Rekabet İncelemesi Başlattı

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile beraber dev şirketler çeşitli kurumlarca incelemeye tabi tutuluyor. Apple, Google, Facebook, Amazon gibi dünya devlerinin rekabet kurallarını ihlal ettiğine dair pek çok soruşturma bugüne kadar açılmıştı. Dünyanın en zengin insanları arasında ilk sıralarda yer alan Jeff Bezos’un kurduğu e-ticaret devi Amazon yeni bir inceleme ile karşı karşıya kaldı.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Amazon’un e-ticaret pazarındaki rekabet koşullarını olumsuz etkilediğine yer verildi. Başka satıcılardan gelen verileri kendi platformunda kullanmakla suçlanan şirketin rekabet kurallarını ihlal ettiği belirtiliyor. Şirket geçtiğimiz yılın Temmuz ayında da yine AB tarafından bir soruşturma geçilmişti. Komisyondan yapılan açıklama ile Amazon aleyhine ikinci bir inceleme başlatılmış oldu.

AB’den Amazon’a Yeni Soruşturma

Dünyanın en büyük e-ticaret oluşumu Amazon, üçüncü taraf satıcılardan almış olduğu verileri kullanarak pazardaki yerini sağlamlaştırmak ile suçlanıyor. Avrupa Birliği bu durumun rekabet kurallarına uymadığını belirterek ikinci bir soruşturma başlatma kararı aldı.

Avrupa Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager başlatılan soruşturma ile ilgili açıklamasında, “Amazon gibi pazar gücüne sahip ikili rol platformlarının rekabeti bozmamasını sağlamalıyız. Üçüncü taraf satıcıların faaliyetlerine ilişkin veriler, bu satıcılara rakip olarak davrandığında Amazon’un yararına kullanılmamalıdır. Amazon platformundaki rekabet koşulları da adil olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Amazon Tatil Sezonu için 100.000 Geçici Personel Alacak

Amazon’u soruşturma ile ilgili bilgilendirdiklerini söyleyen Vestager, AB ülkelerinde şirketlerin rekabete aykırı davranıp davranmadıklarına dair denetleme yetkisinin kendilerinde bulunduğunun altını çizdi.

Amazon’dan soruşturma gelişmesi sonrasında yapılan açıklamada, “Küçük işletmeleri hiçbir şirket önemsemiyor. Bu kurumları desteklemek adına kimse bizim yaptığımızdan fazlasını yapmadı” ifadelerine yer verdi. Soruşturma kapsamında e-ticaret devinin suçlu bulunması halinde yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

İlgili Haber:  Facebook, Epic Games ile Apple Davasında Tarafını Belli Etti

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın