Asyalı Yatırımcılar Bölgenin Sağlam Verilerine Odaklanmalı

Şu anda dünyanın en merakla beklediği olay, ABD seçimlerinden çıkacak olan sonuç. Küresel piyasaların seçim sonucuna nasıl tepki vereceği izlenirken, Aberdeen Standard Investments’tan Asya yatırımcılarına yönelik öneri geldi.

Yatırım şirketinin Asya Bağımsız Borç Başkanı Kenneth Akintewe, Asya yatırımcısının bölgeden gelen güçlü verilere odaklanması gerektiğini tavsite etti. Kaynak: IHS Markit

Çin hizmet sektörü faaliyetini ölçen anket, Ekim ayında güçlenirken, işe alımların artış gösterdiği sonucunu verdi. Altıncı ayında da toparlanmaya işaret eden Caixin/Markit Hizmet PMI, Eylül ayındaki 54,8 seviyesinden 56,8 seviyesine yükseldi. Çin’in gösterge PMI’sı ise Eylül’deki 53 seviyesinden Ekim’de 53,6 seviyesine yükseldi.

Akintewe, “İki gündür burada oturup seçimler hakkında konuşmamızı şaşırtıcı buluyorum ve birilerinin verilerden bahsettiğini duymuyorum. Asya için seçimlerin gerçekte en önemli şey olmadığını hatırlamak çok önemli. Veriler, var olan en önemli şeylerden biridir,” ifadelerini kullandı.

Başkan, Asya’da ortaya çıkan ve beklenenden daha iyi bir ivmenin devam ettiğini gösteren son sağlam verilere işaret etti. Bölgesel varlıklarda bu veriler nedeniyle güçlü bir performans görüldüğünü belirten Akintewe, bunun devam edeceğini düşündüklerini söyledi.

Hindistan’ın imalat PMI verisi, Ekim ayında 10 yılın en yüksek seviyesine 58,9 ile ulaştı. Kaynak: IHS Markit

Ülkede imalat Ekim 2007’den bu yana görülen en hızlı yükselişini kaydetti. Yeni işler ise 12 yılı aşkın sürenin en güçlü kazanımını elde etti. Asya-Pasifik bölgesinden gelen daha birçok PMI verisi, ekonomilerde ve sektörlerde iyileşmeye işaret etti.

Asya-Pasifik hisseleri bugünkü işlemlerde güçlü yükselişler kaydederken, Hong Kong ve Singapur piyasaları ön plana çıktı. %2’yi aşan yükselişler kaydeden bu piyasalar, bölgedeki yükselişin öncüsü oldu. Çin ve Hindistan’da açıklanan hizmet PMI verileri en yakın tarihli güçlü ekonomik verilerdir.

İlgili Haber:  7,25 Sınırından Dönen Dolar/TL’deki Yükseliş Devam Ediyor

Akintewe, “Artık ihracatta, üretimde, PMI verilerinde iyileşme görüyorsunuz. Sadece imalatta değil, Çin ve Hindistan’ın hizmet sektörlerinde de. Daha önce tahmin ettiğimizden daha iyi ekonomik veriler gördük. Bu yüzden gelecek yıl için büyüme ivmesi alında oldukça iyi görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın