Asya Pasifik Paraları, Ülke Ekonomilerinin Açılmasıyla Güçlü Yükseliyor

Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs dehşeti, çevre ülkelere hızla yayılmıştı. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Japonya gibi birçok Asya Pasifik ülkesinde salgın şiddetli bir şekilde yaşandı. Ancak bu süreçte başarılı bir şekilde mücadele ettiler. Şimdi ise ekonomilerini açmaya başladılar.

Her ne kadar ikinci bir salgın dalgasından bahsedilse de ülkeler, kontrollü bir şekilde kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore gibi ülkeler, ekonomilerini açmaya başlıyorlar. Para birimleri ise bu haberlerle güçlü bir yükseliş kaydetmeye başladı.

Uzmanlar, para birimlerinin bu sürece nasıl tepkiler verdiğini sürekli incelediler. Örneğin; Avustralya Başbakanı Scott Morrison’ın güvenli ekonomiye yönelim ifadelerinin ardından Avustralya doları, zayıf PMI verilerine rağmen yükseliş kaydetti.

Avustralya Doları Yüzde 11 Yükseldi Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Grafikte AUD/USD paritesinde 2020 yılının başından beri hakim olan performansı görüyorsunuz. Ülkede 17 Mart tarihinde sıkı karantinalar uygulanmaya başlandı. Paritenin 19 Mart’ta 0,5508 dolara kadar gerilediğini görüyor. Ancak o tarihten bu yana yükselişe geçtiği de dikkat çekiyor.

Yavaşlayan ekonomisi ve en büyük ticaret ortağı olan Çin’deki gelişmelere nedeniyle Avustralya doları, geçen yılı pek iyi geçirmedi. Hatta bölgenin en kötü performans gösteren para birimlerinden birisi oldu.

Sterlin ve Euro Kurları Son Bir Ayın En Yükseğine Ulaştı

2020 başında ise Amerikan doları karşısında 0,70 seviyelerini gördü. Virüs endişelerinin devam ettiği Mart ayının ortasında ise hızlı bir geri çekilme yaşadı. 28 Nisan itibarıyla 0,56 civarında yükselişle 0,6502 dolardan işlem görüyor. Dip seviyesinin ardından yüzde 11 civarında yükseliş kaydetti.

Avustralya doları kuru ise 19 Mart itibarıyla güçlü bir yükseliş kaydediyor. 3,5821 liradan başlattığı yükseliş, şu anda yüzde 0,71 oranında artıda 4,5570 lirada devam ediyor.

İlgili Haber:  Facebook CEO’su Siyasi Gruplar ve Apple ile ilgili Önemli Açıklamalar Yaptı

Ülkenin günlük vaka sayılarına ait grafik şu şekilde:

Görsel Kaynak: Worldometer

Avustralya koronavirüsün ülkede görülmeye başlanmasıyla birlikte hızlı hareket etti ve sert önlemler aldı. 28 Nisan itibarıyla ülkede 6731 vaka, 84 ölüm ve 5626 iyileşme rakamı bulunuyor.

Yeni Zelanda Doları Yüzde 6,4 Yükseldi Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Grafikte NZD/USD paritesine ait fiyat grafiğini görüyorsunuz. Ülkede kısıtlamaların hızlı ve sert bir şekilde başladığı dönemde 0,5469 dolara kadar gerilemişti. Bu noktadan toparlanan para birimi yüzde 6,4 civarında yükseliş kaydetti.

2020 yılının başında 0,6739 dolardan işlem gören parite, şu anda yüzde 0,31 oranında artıda 0,6067 dolardan işlem görüyor.

Ülke salgın sonrasında en yüksek seviyeden acil durum ilan etmişti. Pazartesi günü bunu kontrollü bir şekilde düşüreceklerini açıkladı. Örneğin; maksimum 10 kişinin katıldığı toplantılara izin verildi. İşletmelerin müşterilerle fiziksel etkileşime girmeden yeniden açılabileceklerini söyledi.

Yeni Zelanda dolarının Türk lirası karşısındaki değerine baktığımızda, 19 Mart’ta en düşük seviyenin 3,5603 lira ile kaydedildiği görülüyor. Bu noktadan yükselişe geçen Yeni Zelanda doları, Türk lirası karşısında 4,2525 liraya ulaşmış durumda

Ülkenin günlük vaka sayılarına ait grafik şu şekilde:

Görsel Kaynak: Worldometer

Ülkede 28 Nisan itibarıyla 1472 vaka, 19 ölüm ve 1214 iyileşen hasta rakamı bulunuyor.

Güney Kore Wonu TL Karşısında Yüzde 5 Güçlendi Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güney Kore wonu, TL karşısında Şubat ayının başında bir yükseliş başlatmıştı. Ancak bu yükseliş, 19 Mart’tan sonra güçlendi. Grafikte bu yükselişin ivmesini görebilirsiniz.

2020 yılına 0,0051 liradan başlayan Güney Kore wonu, en düşük 0,0049 lirayı gördü. Şu anda ise yüzde 0,45 oranında artışla 0,0058 liradan alıcı buluyor. USD/KRW paritesi ise yüzde 0,33 oranında ekside 1218,68 seviyesinde bulunuyor.

İlgili Haber:  İspanya Hükümeti GSYİH’de Yıllık Düşüş Tahminini %11’e Yükseltecek

Güney Kore, Asya’da Çin’den sonra en kötü etkilenen ülke olmuştu. Ancak süreci başarılı bir şekilde yönetmesi ile kısa sürede toparlandı diyebiliriz.

Ülkede ilk onaylı vaka 20 Ocak tarihinde görüldü. Mart ayının başında zirveye ulaşan vaka sayıları sonrasında hızlı bir azalma dikkat çekti.

Grafikte ülkenin günlük yeni vaka sayılarına ait değişimi görebilirsiniz.

Görsel Kaynak: Worldometer

Aslında ülke ilk başta çok da sıkı olmayan önlemleri ile eleştirilmişti. Ama anlaşıldığından daha iyi bir şekilde süreci yönettikleri kısa sürede anlaşıldı. Şimdi ülkede vaka sayılarında azalma ile kısıtlamalar hafifletildi.

İnsanlar işlerine geri dönerken, alışveriş merkezleri ve restoranlar da artık kullanılabiliyor. 28 Nisan itibarıyla ülkede 10.752 vaka, 244 ölüm ve 8854 iyileşen hafta bulunuyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın