Apple Tablet Satışlarındaki Üstünlüğünü Üçüncü Çeyrekte de Sürdürdü

Dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım devi Apple, çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kişiye ulaşıyor. iPhone, Mac, iOS ve macOS ekosistemleri, App Store ve giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde şirketin piyasa değeri 2 trilyon doları geçmiş durumda.

Geçtiğimiz gün Apple CEO’su Tim Cook, geleceğe dair heyecan veren yeni ürünler tanıtacakları açıklamıştı. Şirket bulunduğu pazarların büyük bölümünde en tepeye oynuyor. Bu alanlardan birisi ise tablet pazarı olmakta. Apple, Samsung, Huawei başta olmak üzere pek çok teknoloji devi birbirinden iddialı tablet modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Yapılan son araştırma tablet pazarındaki durumu bir kez daha ortaya koydu. Yılın üçüncü çeyreği için hazırlanan rapor Apple’ın rakiplerinden önde olmayı sürdürdüğünü gösteriyor. Raporda ayrıca bir önceki çeyreğe göre artan tablet satışları da dikkat çekiyor. Yani pazarın daha da büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Tablet Satışları Artıyor

Bu yıl dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi öncesinde tablet satışlarında düşüş trendi gözlemleniyordu. Ancak salgının yayılması sonrası bu durumun değiştiği görülüyor. Uzaktan eğitim ve evden çalışmanın yaygınlaşması tüketicilerin ilgisinin tabletlere yönelmesine neden olmuş görünüyor. 2020’nin üçüncü çeyrek tablet satışları da bu durumu doğruluyor. Tablet satışlarındaki artışın yanı sıra Apple’ın liderliğini sürdürdüğü görülüyor.

Rapora göre üçüncü çeyrekte 47.6 milyon tablet satışı gerçekleşti. Tüm markalar bir önceki çeyreklere göre satış oranlarını artırdı. Apple ise bu çeyrekte 13.9 milyon iPad satışı gerçekleştirdi ve pazarın lideri olmayı sürdürdü. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ub rakam 11.8 milyon olarak açıklanmıştı. Daha önce pazardaki payı yüzde 31.1 olarak açıklanan teknoloji devinin son çeyrekteki payı yüzde 29.2’ye geriledi.

Apple Ses Sorunu Yaşayan AirPods Pro’lar için Ücretsiz Değişim Programı Başlatıyor

İlgili Haber:  ABD’nin İyileşme Çabalarıyla Altın Fiyatları Hafif Aşağı Yöneldi

ABD’li teknoloji devini bu rekabette Samsung, Amazon ve Huawei gibi şirketler takip ediyor. Samsung geçtiğimiz yıla oranla 4.4 milyon daha fazla tablet satışı yaparak toplamda 9.4 milyon sevkiyat gerçekleştirdi. Güney Koreli şirketin pazar payı ise yüzde 13’ten yüzde 19.8’e kadar yükseldi.

Apple’ın Kaybettiği Patent Davası Pahalıya Patladı

Teknoloji devi yüksek ürün sevkiyatlarının yanı sıra bir yandan da patent davaları ile uğraşıyor. Apple’ın uzun zamandır VirnetX adlı güvenlik yazılımı şirketi ile patent ihlali nedeniyle davalık olduğu biliniyordu. VirnetX tarafından 10 yıl önce açılan patent davası mahkeme tarafından sonuçlandı. Mahkeme kararına göre Apple’ın 502.8 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. VirnetX, Apple’dan 700 milyon dolar talep etmişti.

Apple’ın FaceTime aracında VirnetX’in sahip olduğu bir patenti ihlal ettiği şirket tarafından iddia ediliyordu. Bu uygulamada yer alan isteğe bağlı VPN yazılımı için Apple’ın telif ücreti ödemesi kararlaştırıldı. İki şirket daha önce de patent davası nedeniyle pek çok kez karşı karşıya gelmişti.

2010 yılında görülen davada Apple’ın 368 milyon dolar ödemesi kararlaştırılmış ancak yapılan itiraz sonrası bu ceza kaldırılmıştı. 2016 yılında ise yine bir patent davası görüldü ve Apple’ın 440 milyon dolar ödemesine karar verildi.

O dönem açılan dört dava sonrası Apple, VirnetX’e 625.6 milyon dolar tazminat ödemek durumunda kalmıştı. Teknoloji devi o dönem de kararı temyize götürmüş ancak mahkemenin kararı değişmemişti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın