Apple, iPhone Tedarikçisi Pegatron ile İlişkisini Kestiğini Açıkladı

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Apple, piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Şirket akıllı telefon pazarında iPhone modelleri ile adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde epeydir beklenen iPhone 12 ailesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu kullanıcılar ile buluşturan teknoloji devi, iPhone 12 Mini ve iPhone 12 Pro Max’i önümüzdeki günlerde satışa sunmayı planlıyor. Apple iPhone üretiminde çok sayıda tedarikçi firma ile çalışıyor.

Teknoloji devi bu firmalardaki gelişmeleri de yakından takip ediyor. Bu tedarikçilerden birisi ise Tayvan merkezli Pegatron olmakta. Şirket geçtiğimiz dönemde uygunsuz çalışma koşulları ile gündeme gelmişti. Apple da yaptığı açıklama ile Pegatron’da yaşanan durumu doğrulamıştı. Şirketten yapılan açıklamada Pegatron ile artık çalışılmayacağı duyuruldu.

Apple Tedarikçisi Kötü Çalışma Koşulları ile Suçlanıyor

Apple’ın başlıca iPhone tedarikçileri arasında Foxconn ve Pegatron yer alıyor. iPhone üretiminin yanı sıra iPad ve Mac üretiminde de Pegatron önemli rol oynuyordu. Acak Tayvan merkezli Pegatron’un 70 bin çalışanı bulunuyor ve olumsuz koşullara sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Şirketin Şangay’daki fabrikasında öğrencileri yasalara aykırı olarak normal sürenin çok üzerinde ve geceleri çalıştığı belirtilmişti.

Apple’ın iPhone 12 Serisine Çin Pazarında İlgi Büyük Oldu

Çin’deki çalışma yasası öğrencilerin gece mesaisinde ya da fazla saat istihdam edilmesini kabul etmiyor. Ayrıca öğrencilerin eğitim aldıkları alanların dışında çalıştırılması da mümkün değil. Pegatron’un ise bu kuralları ihlal ettiği ve Apple’ın durumdan haberdar olduğu iddia edilmişti.

Apple’dan Pegatron Kararı

Konuyla ilgili söylemlerin yaygınlaşması sonrası Apple harekete geçti ve Pegatron ile çalışmayı durdurduğunu açıkladı. Teknoloji devinden yapılan açıklamada, “Apple olarak Pegatron’u denetlemeye tabi tutuyoruz. Mevcut durumun düzeltilmesi için gerekli aksiyonlar uygulanana kadar Pegatron, Apple’dan yeni bir iş alamayacak. Denetim mekanizmalarımızın etrafından dolaşmaya kadar giden uygulamalardan Pegatron’daki görevliler sorumludur.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Haber:  Aşağı Yönlü Düzeltme Beklenen EUR/USD Alman TÜFE’ye Tepki Vermedi

Pegatron’un kendilerine yanlış bilgilendirme yaptığının altını çizen şirket, “Programın denetiminden sorumlu yöneticinin işine Pegatron tarafından son verilmiştir. Öğrenci çalıştırma programları için katı bir denetim ve değerlendirme süreci yürütüyoruz. Pegatron süreçle ilgili olarak evraklarda oynama yaparak Apple’a yanlış bilgi vermiştir.” açıklamasını yaptı.

Pegatron Düzenleme Yaptığını Açıkladı

Pegatron’dan yapılan açıklamada ise gerekli düzenlemelerin yapıldığı belirtilerek, “Bu uyumsuz faaliyetin keşfedilmesi üzerine, öğrenci işçileri derhal üretim hatlarından çıkardık ve gerekli tüm desteğin yanı sıra uygun tazminat ile evlerine veya okullarına dönmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmak adına müşteri ve üçüncü taraf uzmanlarımızla birlikte çalıştık” açıklaması yapıldı.

Ancak bu açıklama Apple’ın şirket ile çalışmayı durdurmasını engelleyemedi. Tayvanlı şirket daha önce de 2013 yılında fazla mesai yapa öğrenci çalışanlara yetersiz ödeme yaptığı haberi ile gündeme gelmişti. Foxconn başta olmak üzere diğer tedarikçi şirketler de bazı ihlallerde bulunmuş ve Apple’ın denetimleri sıklaştırmasına neden olmuştu.

Samsung Akıllı Telefon Pazar Payı ile Apple’ı Kendi Evi ABD’de Geçmeyi Başardı

Cupertino merkezli şirketin böylesine büyük bir tedarikçi ile yol ayrımına gelmesinin başka şirketler için fırsatlar doğurabileceğini gösteriyor. 2021 yılında üretilecek iPhone modelleri için Luxshare Precision Industry Co. ile anlaşma yapılabileceği gelen haberler arasında. Aynı zamanda Pegatron ile yolların ayrılmasının üretim sürecine ne gibi bir etki yapacağı henüz bilinmiyor. Apple bugün Türkiye saati ile 21.00’da One More Thing adıya duyurduğu etkinliği gerçekleştirecek.

Etkinlikte Apple Silicon işlemcisine sahip ilk Mac modelinin tanıtılması bekleniyor. Ayrıca AirTags ve AirPods Studio’nun da tanıtıldığını görebiliriz. Bir diğer duyuru ise Haziran ayında tanıtılan macOS 11 Big Sur’un dağıtımı ile alakalı olacak. Önemli bir tedarikçisi ile yolları ayıran Apple’ın önümüzdeki günlerde satış bakımından hareketli günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Halihazırda şirketin en büyük tedarikçisi Foxconn olmaya devam ediyor.

İlgili Haber:  Google, ABD’de COVID-19 Aşılaması için Yeni Alanlar Kuracak

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın