Apple iPhone Satışlarındaki Düşüşe Rağmen Gelirlerini Artırdı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, başta iPhone ve Mac ürünleri olmak üzere milyonlarca kullanıcıya ürün ve yazılım desteği sunuyor. Tüm dünyaya yayılan ve pandemi halini alan COVID-19 salgını pek çok şirketi etkilediği gibi Apple’ın faaliyetlerini de olumsuz etkilemiş durumda. Şirket çalışanlarının büyük bölümünü evlerine göndermişti. Bununla beraber başta Çin olmak üzere dünya genelindeki tüm Apple Store mağazalarını kapatmak durumunda kalmıştı.

Son olarak Çin’de ve Güney Kore’de salgının kontrol altına alınması ile beraber Apple bu ülkedeki mağazalarını açma kararı almıştı. Ancak dünyanın geri kalan bölümünde mağazalar halen kapalı durumda. Piyasa değeri 1 trilyon dolara yakın olan teknoloji devi 2020 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Apple CEO’su tim Cook tarafından yapılan açıklamalarda salgının tüm olumsuz etkilerine rağmen şirketin gelirlerini artırdığı kaydedildi.

Apple Büyümesini Sürdürdü

Geçtiğimiz günlerde pek çok rapor iPhone satışlarında düşüş yaşandığını işaret ediyordu. Şirketin mağazalarının kapalı olması ile beraber bu durum aslında sürpriz değildi. Ancak ilk çeyrek verilerinde, iPhone satışlarındaki düşüşe rağmen büyüme kaydedildiği görülüyor. Apple’ın patronu Tim Cook, “COVID-19’un eşi benzeri görülmemiş küresel etkisine rağmen, Apple’ın bu çeyrekte büyüdüğünü bildirmekten gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Bilindiği üzere teknoloji devinin tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Salgının ilk dönemlerinde şirket üretim ve tedarik zincirinde sorunlar yaşadı. Rakamlara göre iPhone satışlarında yüzde 7 oranında bir düşüş yaşandı. Ancak şirket buna rağmen 28.9 milyar dolar akıllı telefon satışı gerçekleştirmeyi başardı. Şirket ayrıca giyilebilir teknoloji, Apple TV+ ve Apple Arcade gibi alanlardan da büyük gelir elde etti.

Apple, Harita Uygulaması ile COVID-19 Test Merkezlerini Gösteriyor

Tim Cook, 2020’nin ilk çeyreğinde rekor gelir elde ettiklerini belirterek, yılın ikinci çeyreğinde salgının etkisinden daha fazla etkileneceklerine dikkat çekti. Apple’ın açıkladığı ilk çeyrek verileri Yahoo analistlerinin beklentilerinin üzerinde geldi. Analistler şirketin 54.7 milyar dolar satış geliri elde edeceğini tahmin ediyordu. Ancak Apple 58.3 milyar dolar satış geliri sağladı.

İlgili Haber:  Dünyanın İkinci En Büyük Ekonomisi 2Ç20’de Pozitif Büyüme Açıklayacak

Son rakamlara göre Cupertino merkezli teknoloji devinin piyasa değeri 1.3 milyar dolar değerinde. Bu rakam Apple’ın dünyanın en değerli şirketlerinden biri olduğunu gösteriyor. Son dönemde COVID-19 nedeniyle ABD ekonomisinde yüzde 5 oranında küçülme yaşandı. Bu daralmaya rağmen Apple’ın gelirlerini artırması başarı olarak değerlendiriliyor.

Apple, FaceTime Yüzünden Tazminat Ödeyecek

Apple’ın kullanıcıları için sunduğu en sevilen ürünlerden birisi FaceTime olmakta. Kullanıcıların birbirleri ile görüntülü iletişim kurmasını sağlayan uygulama bu sefer Apple’ın başını farklı bir sebepten dolayı ağrıtıyor. Şirket geçtiğimiz yıllarda iOS 6’dan iOS 7’ye geçiş sıraında iPhone modellerini yavaşlatmakla suçlanmıştı. iOS 6’da kalan kullanıcılar ise FaceTime uygulamasını kullanamamıştı.

Açılan dava sonucu şirket o dönem mağdur olan kullanıcılarına toplamda 18 milyon dolar ödeyecek. Şirketim temyize gidip gitmeyeceği şu an için bilinmiyor. Ancak şirket temyize gitse bile kararda bir değişiklik olması beklenmiyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın