Apple, Harita Uygulaması ile COVID-19 Test Merkezlerini Gösteriyor

Bilindiği üzere son dönemde dünya genelinde tek konuşulan konu Coronavirus pandemisi olmakta. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen salgın sonrasında dünya geneline yayıldı ve pandemi halini aldı. Resmi verilere göre dünya genelinde görülen vaka sayısı 3 milyonu aştı ve 217 binden fazla insan hayatını kaybetti. Salgın ile mücadelede dijital uygulamalara da büyük iş düşüyor. Apple, Google, Facebook gibi dünya devleri kullanıcılarına salgına dair doğru bilgiyi aktarmak adına çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Bir süredir Apple ve Google’ın kullanıcılar için bir takip uygulaması geliştirmek üzere bir araya geldiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde bu uygulamanın gizlilik odaklı olacağına dair yeni bilgiler ortaya çıkmıştı. Apple diğer yandan kendi uygulamaları üzerinden verdiği hizmeti iyileştirecek adımlar atmaya başladı. Bu çerçevede harita uygulaması ile kullanıcılara COVID-19 testlerinin yapıldığı yerler gösterilecek. Projenin ilk olarak ABD genelinde hayata geçmesi planlanıyor.

Apple Haritalar için Yeni Hizmet

Corona virüsünün dünya genelinde hızla yayıldığı şu günlerde akıllı telefonlarda yer alan harita uygulamaları oldukça önemli bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde bu çerçevede Google, Haritalar uygulamasını kullananlar için Corona virüsüne karşı uyarılar yayınlamaya başlamıştı. Benzer bir proje Apple tarafından hayata geçiriliyor. Teknoloji devi Haritalar uygulaması ile COVID-19 testlerinin yapıldığı yerler kullanıcılara gösterilecek.

Güncelleme ile ayrıca acil bakım tesisleri, eczaneler, klinikler ve hastanelerin yerleri de harita uygulamasından ulaşılabilir olacak. Apple ayrıca insanların şehirlerdeki dolaşımlarına dair verilerin toplandığı Hareketlilik Trendleri sayfasında da güncellemeler yaptı. Bu sayfa üzerinde günlük olarak yayınlanan raporlara göre kullanıcıların ülke ve bölgelerdeki hareketlilik oranı analiz ediliyor ve COVID-19 ile alakalı bilgilendirme sağlanıyor. Bu sayfada ülke, eyalet ya da şehir özelinde aramalar yapmak mümkün.

Apple’dan Kapalı Olan Mağazaların Açılmasına Yönelik Resmi Açıklama Geldi

İlgili Haber:  Binance Coin Arkasına Aldığı Ralli ile 300 Doları Geçti

Apple’dan yapılan açıklamada bu sayfanın ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Beyaz Saray ve ABD Federal Acil Durum Yönetim Ajansı ile yapılan iş birliği sonucu geliştirildiğini belirtiliyor. Proje ABD’de 50’den fazla eyalet ve Porto Riko’da kullanıma sunuldu.

Teknoloji devi salgın yayılmaya başladığı ilk günden bu yana mücadele kapsamında önemli adımlar atıyor. Şirket daha önce sağlık sektörüne yaptığı yatırımlar çerçevesinde 20 milyon yüz maskesi dağıtmıştı. Apple ayrıca 1 milyon yüz koruyucu siperlik üreterek salgınla mücadelede aktif rol oynayan yerlere tedarik etmişti. Önümüzdeki günlerde Google’ın da Haritalar uygulaması aracılığı ile COVID-19 test merkezlerini gösterebileceği tahmin ediliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın