Altının Gram Fiyatı 375 Liraya Kadar Geriledi

Nisan ayında yatırımcısına yaklaşık %20’ye yakın kazanç getiren gram altın bu hafta düşüşe geçti. Geçtiğimiz günlerde 389 TL ile tarihi rekorunu kıran altının gram fiyatı haftanın son işlem gününde 375,48 TL’ye kadar indi. Bugün Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (İşçi Bayramı) nedeniyle piyasalar kapalı olacak.

Altının gram fiyatı İstanbul serbest piyasada haftalık bazda %0,73 geriledi. Analistler değerli metaldeki düşüşün koronavirüs vaka sayısındaki artışın hız kesmesinden kaynaklandığını belirtiyor. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere onaylanmış vaka sayısı son haftada hafif ivme kaybetmiş durumda.

Kaynak: Johns Hopkins Üniversitesi

Salgından en fazla etkilenen ülkeler arasında gelen İtalya, İspanya ve Fransa’da son günlerde açıklanan rakamların düşüş göstermesi ve bu ülkelerde kısıtlamaların yavaş yavaş gevşetileceğine dair gelen haberler piyasadaki risk iştahını artırırken, altın cazibesini kaybediyor.

Gram Altın Fiyatları Düşüşe Geçti Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu hafta İstanbul serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram fiyatı %0,73 oranında düşüş gösterdi. Dünya genelinde koronavirüs salgınının yayılma hızının yavaşlaması ve ekonomilerin yeniden açılma girişimleri güvenli liman niteliğinde olan altına talebi azaltırken fiyatlar da buna paralel düşmeye başladı.

Yine Cuma günü dolar kurunun 6,98 seviyesinden işlem gördüğüne tanıklık ediyoruz. Saat 10:12’de 1676 dolarda seyreden ons altın küresel piyasada 1670 dolara kadar çekildi. Dolar ve ons türündeki düşüşe eşlik eden gram altın da 375,48 TL ile en düşük seviyeyi kaydetti. Perşembe günü 379 liradan kapanan altın son 24 saat içerisinde %0,70 oranında değer kaybetti.

Analistler 380 liranın altında kaldığı sürece negatif yönlü beklentilerinin korunduğunun altını çiziyor. Bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması durumunda sırasıyla 377,80 – 375,30 – 372,00 – 369,50 seviyelerinin gündeme geleceği aktarılıyor.

İlgili Haber:  Güne Hafif Düşük Başlayan ABD Borsaları Rekora Yaklaştı

Yukarı yönlü beklentinin yeniden doğması için yine bu seviyenin üzerinde dört saatlik kapanışlara ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Ahlatçı Forex yatırımcılarının günlük analizinde 377 lira destek seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe alımların geleceği ve 382 – 385 – 388 seviyelerine doğru tırmanacağı dile getiriliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın