Alphabet, Google ve YouTube’un Artan Reklam Gelirleri ile Büyümesini Sürdürüyor

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Google dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama ve servislerin geliştiricisi konumunda. Yola arama motoru servisi olarak çıka şirket zaman içerisinde YouTube, Android ekosistemi başta olmak üzere çok sayıda uygulamayı geliştirdi ve insanların beğenisine sundu. Bu denli büyük bir potansiyele sahip olan şirketin reklam gelirlerinin de her geçen gün arttığına tanık oluyoruz.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet 2020 yılının üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Bu yıl tüm şirketler için COVID-19 pandemisinin gölgesi altında geçiyor. Teknoloji sektörü de pek çok alan gibi pandeminin olumsuz etkilerini fazlasıyla hissediyor.

Alphabet ikinci çeyrekte reklam gelirlerinin azaldığını duyurmuş ve buna sebep olarak salgının olumsuz etkilerini göstermişti. Şirketin son açıkladığı üçüncü çeyrek verilerinde ise yükseliş trendine girildiği görülüyor. Google ve YouTube’un reklam gelirlerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artış yaşandı.

Alphabet Üçüncü Çeyrek Verilerini Açıkladı

Dev video paylaşım platformu YouTube yılın üçüncü çeyreğinde 5 milyar dolar gelir elde etti. Analistler bu rakam ile Google’ın salgın nedeniyle kısmış olduğu reklam harcamalarına yeniden ağırlık verdiğini düşünüyor. Video devinin Premium abone sayıları ise 30 milyonu geçmiş durumda. Ücretsiz deneme hesapları ile bu sayının 35 milyonu geçtiği belirtiliyor. Geçtiğimiz Haziran ayında fiyatı 64.99 dolara çıkan YouTube TV’nin 3 milyon abonesi olduğu açıklandı.

Alphabet ve Google yöneticisi Ruth Porat üçüncü çeyrek raporuyla ilgili açıklamasında, “Reklam verenlerin üçüncü çeyrek itibarıyla bütçelerini yeniden kullanmaya başlamaları sevindirici. Tüketiciler de neredeyse tüm alanlarda güçlü bir talep gösteriyor. YouTube’un izlenme sürelerindeki artış, markalara TV üzerinde erişemeyecekleri kitlelere ulaşma fırsatını veriyor. İçerik moderasyonuna yapılan yatırımlar da hem kullanıcılar hem de içerik sahipleri için olumlu bir etki yaptı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Zoom Hisseleri Aşı Haberi ile Sert Düşüş Yaşadı

Google, Chrome için Ekran Görüntüsü Deneyimini İyileştirecek Bir Özellik Test Ediyor

Google’ın reklam departmanının geliri üçüncü çeyrekte 37.1 milyar dolara ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 34 milyar dolar seviyesindeydi. YouTube tarafında da reklam gelirlerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında artış yaşandı. Google ve YouTube’un artan gelirleri Alphabet’i zengin etmeye devam ediyor.

Google CEO’su Pichai’den Değerlendirme

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai üçüncü çeyrek raporuna dair yaptığı açıklamasında, arama servisinin öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Şirketin gelirleri geçtiğimiz çeyrekte ilk kez düşüş yaşamıştı. Üçüncü çeyrekte ise 46.2 miyar dolar gelir ve 11.24 milyar dolar net kar elde edilmiş oldu. Android mağazası Play Store’un da aralarında yer aldığı bulut servislerinin geliri ise 4 milyar dolardan 5.4 milyar dolara yükseldi.

Pichai şirketin verimliliğini artırmak ve IT maliyetlerini azaltmak için bulut teknolojilerine yöneldiğini vurguladı. Alphabet’in toplam gelirlerinin yüzde 99.66’sını bu çeyrekte Google’ın oluşturduğu belirtildi. Teknoloji devi önümüzdeki çeyrekten itibaren bulut biriminin gelirlerini ayrı bir rapor olarak sunmayı planlıyor. Yılın dördüncü çeyreğinde YouTube ve Google’ın reklam gelirlerindeki artışın sürmesi bekleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın