Almanya’nın Hizmet Ekonomisi Ekim’de Daralmaya Geri Döndü

Eylül çeyreğinde yüzde 8,2 ile rekor GSYİH büyümesi kaydeden Almanya, Ekim PMI’sı ile de iyimserlik yaratmıştı. Nitekim geçtiğimiz gün açıklanan Ekim ayına ait final imalat PMI okuması, rakamın 31 ayın en yüksek seviyesine tırmandığını göstermişti.

Bugün açıklanan hizmet PMI ise Ekim ayında Covid etkisiyle daralmaların başladığını ortaya serdi. Alman hizmet sektöründeki iş etkinliği, artan vakaların talebi baskılaması ve yeni kısıtlamalara yol açmasıyla dördüncü çeyreğin başında daralmaya döndü. İstihdam bir kez daha mütevazı şekilde artarken iş güveni sarsıldı.

İş Aktivitesi Endeksi, dört aydır ilk kez 50 eşiğinin altına inerken Eylül’deki 50,6’dan Ekim’de 49,5’e düştü. Kaynak: IHS Markit

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Ekim ayında faaliyetteki en büyük düşüş, yeni seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasaklarının ortaya çıkmasıyla birlikte Oteller ve Restoranlar genelinde görüldü. Taşımacılık, Depolama ve Mali Aracılık sektörleri de daha düşük faaliyet kaydetti.

Ankete katılan işletmeler, üçüncü bir koronavirüs vakası dalgası nedeniyle müşteriler arasında artan bir isteksizliğin altını çizdi. Yurt dışından gelen yeni işler, Mayıs ayından bu yana en hızlı düşüşünü kaydederek ay boyunca keskin bir düşüş gösterdi.

Gelen yeni işin olmaması, Alman hizmet sağlayıcılarındaki olağanüstü iş seviyesinin daha da düşmesine yansıdı. Yine de istihdam ardışık dördüncü aylık artışını bildirdi.

Biraz toparlansa da iş yaratma hızı sadece mütevazı kaldı ve yeni pozisyonlar genellikle yalnızca yarı zamanlı veya geçici oldu.

Ekim ayındaki faaliyeti etkilemenin yanı sıra, COVID-19’daki artan vakalar, firmaların görünüm güvenini de zedeledi. Beklentiler art arda üçüncü ayda zayıflayarak Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bununla birlikte duyarlılık genel olarak hala olumlu bölgedeydi ve ilkbaharda ilk kilitlenme sırasında görülenden çok daha yüksek geldi.

İlgili Haber:  Binance Borsasında Kripto Para Cüzdanlarının Bakiyesi Görüntülenemiyor

Almanya GSYİH’si Üçüncü Çeyrekte %8,2’lik Tarihi Büyüme Kaydetti

Anket, fiyatlar konusunda ise hizmet sağlayıcılar tarafından yapılan son indirim çalışmasının sona erdiğini gösterdi ki ortalama ücretler sekiz ayda ilk kez arttı. Almanya Kompozit Çıktı Endeksi, Ekim’de 55 seviyesinde gelerek büyümeye devam etti ancak Eylül’deki 54,7’den hafifçe arttı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın