Almanya ZEW Ekonomik Beklentiler Endeksi Kasım’da 39’a Geriledi

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW beklentiler endeksinin Kasım sayısı açıklandı.

Pandeminin tüm dünyada hızlanmaya başladığı Mart ayında eksi 49,5 seviyesine sert gerileyen endeks, devam eden aylarda ekonomilerin açılmasıyla birlikte toparlanmıştı. Ancak Kasım’da artan vakaların da etkisiyle yeniden düşüşe geçti.

Ekonominin toparlanacağına dair azalan güven, ZEW endeksinin Nisan’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine yol açtı. Kaynak: ZEW

Endeks Mart ayında negatif bölgeye geçtikten sonra Nisan’da 28,2 seviyesine yükseldi. Hemen ardından Mayıs’ta 51, Haziranda 63,4 değerine yükselip, Temmuz’da sınırlı düşüş kaydederek 59,3 oldu.

Ağustos’ta 71,5, Eylül’de 77,4 seviyesine çıktıktan sonra son haftalarda kaygı verici düzeyde artan koronavirüs vakalarının etkisiyle yeniden düşüşe geçti. Ekim’de 56,1 olan endeks Kasım’da 39,0 seviyesine gerileyerek Nisan’dan bu yana en düşüğe geriledi.

Almanya’nın İhracatı Eylül’de %2,3’le Beklenti Üstü Arttı

Almanya 691 bin coronavirüs vakası ve 11 bin 679 can kaybıyla salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında 15. sırada yer alıyor. Son haftalarda salgını kontrol etmek için yeniden hayata geçirilen kısıtlamalar ise yatırımcıların Almanya ekonomisine dair güveninde azalma yarattı.

Almanya’da ZEW cari koşullar endeksi eksi 59.5’ten eksi 64.3’e geriledi. Son açıklanan verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde işsizlik %6,2 oranında geldi. Pandeminin getirdiği kısıtlamalar işsizliğin hala çok yüksek seyretmesine sebep oluyor.

Almanya DAX Endeksi aşı haberleriyle Mayıs’tan beri en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. Kaynak: Investing

Dün Pfizer Inc. ve BioNTech SE, bir süredir gönüllüler üzerinde yaptıkları denemelerde, çalıştıkları aşının olumlu sonuç verdiğini açıkladı. Yapılan testler sonucunda coronavirüs aşısının hastalığı yüzde 90 azalttığı tespit edildi. Pazartesi günü öğleden sonra gelen bu haber Avrupa piyasalarına olumlu yansıdı.

İlgili Haber:  Avrupa Piyasaları İspanya Hariç Pozitif Bölgede Seyrediyor

Almanya göstergesi DAX Endeksi Mayıs ayından bu yana en iyi yükselişini yaptı. Salı gününe 13.086,8 puandan başlayan endeks, TSİ 16:37’de %0,23 artıda 13.126,60 puandan işlem görüyor. Gün içinde 13.017,55 – 13.141,05 arasında hareket etti. Yıllık bazda ise %1 negatif bölgede bulunuyor.

ZEW ekonomik beklentiler endeksinin yer aldığı raporda, son dönemde yayımlanan istatistiklerin ekonominin toparlanmasına yönelik belirsizlikleri artırdığı ifade edildi. Yine de imalat gibi önemli sektörlerde iyileşmenin devam ettiğine dikkat çekildi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın