Almanya Şansölyesi: AB’ye Daha Fazla Desteğe Hazır Olmalıyız

Salgının ilk başladığı dönemde her ne kadar oldukça kontrollü gidip, dünyanın takdirini toplasa da Almanya’da da koronavirüs vakaları ciddi bir sayıya ulaştı. Güncel rakamlara göre 150 bin 648 vakanın görüldüğü ülkede, toplam can kaybı 5 bin 315’e çıktı.

Şansölye Angela Merkel, henüz pandeminin başında olduklarını ve çok daha uzun süre savaşmak zorunda kalacaklarını belirtti. Bundestag parlamentosunda konuşan Merkel, süreci Almanya’nın sağlık sistemini desteklemek için iyi kullandıklarını ve zaman kazandıklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nü desteklediklerini belirten Merkel, Avrupa Birliği’ne (AB) daha fazla katkı sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Angela Merkel, Dünya Sağlık Örgütü Almanya’nın vazgeçilmez bir ortağı olduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada DSÖ’ye verdikleri desteği durdurduklarını duyurmuştu. Trump ondan öncesinde örgütü Çin yanlısı olmakla ve tedbirleri zamanında söylememekle suçlamıştı. ABD’nin tam tersine Almanya örgütün her zaman desteklenmesi gerektiğini ve kendilerinin vazgeçilmez ortağı olduğunu ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de DSÖ’ye salgınla mücadele için 30 milyon dolarlık ek kaynak sağladıklarını belirtmişti. Şansölye Merkel, pandeminin henüz başında olduklarını söylese de bir yandan da önemli yol kat ettikleri hususunda umut verici açıklamalarda bulunuyor.

Bu arada dün Almanya’da yaşayan 279 Türk vatandaşının ve onlarla akraba olan 50 Alman uyruklu yolcunun Türkiye’ye geldiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonu ve Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmasıyla başlatılan tahliye işlemleriyle 329 yolcu, THY tarafından yurda giriş yaptı.

Merkel, AB bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olmaları gerektiğini aktardı.

Koornavirüsün sağlığı tehdit etmesinin yanında siyasette de uzun süre gündemde yer alacağını söyleyen Merkel, ikna olmadığı sürece umut verici konuşmayı tercih etmediğini belirtti. Durumun çok ciddi olduğunu ifade eden Almanya Şansölyesi, “Virüsten önceki normal hayata dönemeyiz. Salgında zekice ve dikkatli davranmak zorundayız. Bir gerileme riskini almayalım.” dedi.

İlgili Haber:  1420 Sınırında Gezinen Borsada 1430 Direnci İzleniyor

Salgın nedeniyle aldıkları tedbirlerin belki de bugüne kadar aldığı kararların en zoru olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’ne destekten bahsetti. Dayanışma ruhu içerisinde AB bütçesine daha fazla katkı sağlamaya hazır olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Almanya Ekonomisi için %1,1 Olan Büyüme Tahmini, Eksi %4,2’ye Düşürüldü

27 ülkeden oluşan birlik liderlerinden birçoğu da kitlesel olarak birleşmenin mücadele gücünü artıracağını düşünüyor. AB zirvesi başkanı Charles Michel, komisyonun acil ihtiyaçları analiz etmesi gerektiğini ve hep birlikte, orantılı bir şekilde çözüm bulmayı önerdi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın