Almanya GSYİH’si Üçüncü Çeyrekte %8,2’lik Tarihi Büyüme Kaydetti

Euro Bölgesi için oldukça yoğun geçen bugünde 3Ç20 için GSYİH rakamlarını açıklayan bir diğer ülke de Almanya. Fransa Eylül çeyreğinde yüzde 18,2’lik büyümeyle Euro Bölgesi toparlanmasında öne çıkarken Almanya da yüzde 8,2’lik tarihi büyüme kaydetti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre gayri safi yurt içi hasıla üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 8,2 oranında büyüdü. Yıllık bazda yüzde 4,3’lük küçülme kaydedilirken ikinci çeyrek GSYİH büyümesi yüzde 9,7’den yüzde 9,8 daralmaya revize edildi.

Büyümenin hanehalklarının daha yüksek nihai tüketim harcamalarına, makinelerde daha yüksek sermaye oluşumuna, ekipmana ve ihracatta keskin bir artışa dayandığı dile getirildi.

Sonuçta Almanya ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 8,2 ile hem tarihi hem de beklentilerin üzerinde büyüme kaydetti. Kaynak: Destatis

The Wall Street Journal’ın anketine göre ekonomistler yüzde 6,8’lik bir genişleme tahmin etmişlerdi. Fakat koronavirüs salgınını kontrol altına almak için yeni bir kilitlenmenin açıklanmasının ardından birçok ekonomist, üçüncü çeyrekteki güçlü faaliyet artışını yılın son aylarında bir başka düşüşün takip edebileceğini öne sürdü.

ING Ekonomisti Carsten Brzeski, açıklanan yeni kilitlemenin sektörü ayırmaya çalışsa da hizmet sektörünün birçok bölümünün artık en az dört hafta kapalı olacağı göz önüne alındığında, 10 milyar euroluk (11,67 milyar dolar) yeni hükümet desteğine rağmen işsizliğin ve iflasların artma riski olduğunu belirtti.

Sonuçta Almanya’nın federal ve eyalet hükümetleri, Pazartesi gününden itibaren restoranların, barların, spor salonlarının, konser salonlarının ve tiyatroların bir ay süreyle kapatılmasına karar verdi.

Almanya’nın Yeni Kilitlemesi, Olumlu İşgücü Piyasası Verilerini Gölgeledi

Otellerin turist ağırlaması ay sonuna kadar yasaklandı ve halka açık toplantılar iki haneden 10 kişiyle sınırlandırıldı. Kısıtlamalar salgını kontrol altına almaya çalışırsa ve bir ay sonra yeniden hafifletilebilirse, Berenberg’in tahminlerine göre Almanya’nın dördüncü çeyrek GSYİH’si doğrudan darbenin yüzde 0,6 ila 0,7 aralığında olabileceği bildirildi.

İlgili Haber:  Bitcoin Mart Ayının İlk Gününde 48 Bin Dolar Seviyesini Aştı

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın