Alman Sanayi Üretimi Eylül’de Artsa da Olumlu İvme Çift Dip’i Engelleyemeyecek

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 1,6 artış gösterdi. Rakam yüzde 2,7’lik artış yönündeki beklentilerin altında kalırken Ağustos ayındaki yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 0,5’lik artışı takip etti.

Eylül artışı, salgın öncesi seviyelerin yüzde 8,4 altında kalmasına rağmen üretimdeki yükselişin ardışık beşini ayına işaret etti.

Ara malı (yüzde 1,4), tüketim malları (yüzde 3) ve sermaye malları (yüzde 2,2) üretiminde artışlar görülürken en büyük imalat kolu olan otomotiv endüstrisi yüzde 10 büyüdü. Buna karşılık, enerji üretimi yüzde 2,5 azaldı. Sanayi üretiminin yıllık bazdaki düşüşü ise yüzde 7,3 oldu.

Destatis, geçici verilere göre Alman sanayi üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttığını, bir önceki yıla göre ise yüzde 7,3 azaldığını bildirdi. Kaynak: Destatis

Alman Federal İstatistik Ofisi, dün açıkladığı verilerde ise fabrika siparişlerinin Eylül ayında önceki aya göre yüzde 0,5 arttığını ancak rakamın beklenti kaldı açıklamıştı.

Bugünkü açıklamada da korona krizinin birkaç aydır imalat sektöründeki gelişmeyi etkilediği Almanya’da korona salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, 2020 Eylül ayında üretimin mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 8,4 daha düşük olduğu bildirildi.

Bu arada ikinci bir kilitleme ilan eden ülkede yaklaşık 20 bin yeni enfeksiyonla yeni bir rekor kırıldı. Almanya’nın ulusal hastalık kontrol merkezi, ülkenin günlük COVID-19 enfeksiyonlarında yeni bir rekor kırdığını bildirirken durum daha da endişe verici hale geldi.

Avrupa’daki Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs vakalarında bir patlama gördüğünü söyledi ve ölüm oranları arttıkça Avrupa’nın ileride zor bir dönem geçireceği konusunda uyardı. Bölge müdürü Hans Kluge, ölçeklendirilebilecek “orantılı hedefli önlemler” çağrısında bulundu.

İlgili Haber:  Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Ekonomi 2. Çeyreğe Kıyasla İyileşti

Perşembe günkü 20 binlik yeni vaka sayısı 83 milyonluk bir ülke olan Almanya’daki toplam vaka sayısını 597.583’e çıkardı. 118 yeni ölüm de ölü sayısını 10.930’a yükseltti. Kaynak: Worldometers

Alman endüstrisi Eylül ayında yeniden hızlanması üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, bunun ekonominin dördüncü çeyrekte çift dipten kaçınmak için tek umudu olduğunu söyledi.

“Aslında sanayi, Alman ekonomisinin bir daralmadan hala kaçınmak için tek umududur” diyen Carsten Brzeski, bazı zayıflamalara rağmen, Ekim ayında üretim beklentilerinin hala güçlü olduğunu ve kilitleme önlemlerinin kaldırılmasının ardından siparişlerin yeniden hızlandığını dile getirdi.

Almanya’nın Hizmet Ekonomisi Ekim’de Daralmaya Geri Döndü

Sanayi üretiminin bu olumlu ivmeyi dördüncü çeyreğe taşıması gerektiğini öngören ekonomist, notunda şu ifadelere yer verdi:

“Bununla birlikte, en son kilitleme önlemlerinin duyarlılık etkisinin yanında diğer birçok Euro Bölgesi ülkesi yeniden kilitlenirken azalan dış talep göz önüne alındığında bize göre bu olumlu ivme, Alman ekonomisindeki çift dip’in önüne geçmek için yeterli olmayacaktır.”

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın