Albayrak’ın İstifası ve Biden Zaferi Sonrası Dolar Düşüyor

Hafta sonunda hem ülkemizde hem de ABD gündeminde yaşanan değişiklikler doların yeni haftaya düşüşle taşınmasına neden oldu. ABD’de resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden’ın kazanan olması bir kesimi şaşırtırken, ülkemizde ekonomi yönetiminde değişiklikler yaşandı.

Dolar kuru geçen haftayı 8,5193 liradan sonlandırdıktan sonra yeni haftaya düşüşle 8,4537 liradan başlangıç yaptı. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar güne hızlı bir düşüşle başladıktan sonra TSİ 09:50 civarında %1,69 oranında ekside 8,3766 liradan işlem görmeye başladı. Kurdaki düşüşün ülkemizde ekonomi yönetiminde görülen değişikliklerle ABD başkanlık seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre Joe Biden’ın zaferinden kaynaklandığı yorumları yapılıyor.

Döviz Kurlarını Canlı Takip Etmek için Tıklayın

Türkiye’de hafta sonu ekonomi yönetiminde önemli değişikliklerin yaşanmasıyla geçti. Resmi Gazete’de Cumartesi günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle Ekonomi Politikaları Kurulu üyelerine Nihat Zeybekci, İbrahim Şenek ve Naci Ağbal getirildi.

Eski ekonomi bakanı olan Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Kurulu üyeliğine getirildi. İbrahim Şenel ise Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına atandı. Şenel, 2015 – 2019 yıllarında Türk Eximbank A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Ekonomi yönetimiyle ilgili en önemli haber ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabı üzerinden istifasını duyurması oldu. Kaynak: Instagram

Albayrak, sosyal medya hesabından istifasını duyururken, haber ilk önce yalanlandı ve hesabın ele geçirilmiş olabileceği söylendi. Ancak daha sonra gelen açıklamalarla istifanın gerçek olduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğu belirtildi.

Cuma günü ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, atamasından 16 ay sonra görevinden alındı. Yerine eski maliye bakanı olan Naci Ağbal getirildi. Ağbal bugün yazılı bir açıklama yaparak, fiyat istikrarı için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağını ve iletişimin güçlendirileceğini belirtti.

İlgili Haber:  CHP'den asgari ücret önerisi! Verdikleri rakam konuşulanlardan çok daha yüksek

Dolar Küresel Ölçekte Zayıflamaya Devam Ederken, TL Karşısında 8,56 ile Rekor Tazeledi

Ağbal, “TCMB olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir,” ifadelerini kullandı. 19 Kasım 2020 tarihini ise ilk PPK toplantısı tarihi olarak açıkladı.

Türk lirası haftaya bu gelişmeleri fiyatlayarak başlarken, Euro kuru %2,86 oranında ekside 9,8501 liradan işlem görüyor. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftayı 10,1157 liradan sonlandıran Euro kuru, bu haftaya düşüşle 10,0504 liradan başladı. Açılışın ardından hızlı bir geri çekilme yaşayan Euro, 9,85 liraya kadar gerçekleşti. Düşüşün devamı beklenirken, uzun süre sonra TL’de görülen fiyatlandırma umut verici görüldü.

Diğer döviz kurlarına baktığımızda ise sterlinin %2,62 oranında ekside 10,9172 liradan işlem görüyor. Avustralya doları %2,43 oranında, İsviçre frangı %2,84 oranında ekside seyrediyor. Doların küresel alandaki düşüşü de önemli görülürken, EUR/USD paritesi %0,16 oranında artıda 1,1898 dolardan işlem görüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın