Akıllı Telefon Pazarı Daralma Beklentisine Rağmen Üçüncü Çeyrekte Büyüdü

Akıllı telefonlar artık milyonlarca kişi tarafından satın alınan başlıca teknolojik ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlere her geçen gün yenileri ekleniyor ve pazar rekabeti hızla artıyor. Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi ve Oppo gibi pek çok şirket birbirinden iddialı modeller ile tüketicilerin karşısına çıkıyor.

Geçtiğimiz aylarda dünyayı etkisi altına almaya başlayan COVID-19 pandemisi bu sektörde de kısa sürede etkisini göstermişti. Uzmanlar son yılların en büyük daralmasının yaşandığını ifade etmişti. Bu daralmanın önümüzdeki yıla kadar sürmesi bekleniyordu. IDC tarafından yapılan son pazar araştırması durumun değiştiğini gösteriyor.

2020’nin üçüncü çeyrek verilerini kapsayan akıllı teefon satışları hem üreticilerin son durumunu hem de toplam durumu ortaya koydu. Raporda Samsung yine pazarın lideri konumunda görünüyor. Güney Koreli şirketi daha önceki çeyreklerde olduğu gibi Huawei ve Apple takip ediyor.

Akıllı Telefon Satışları Beklentilerin Üzerinde

International Data Corporation 2020 yılının üçüncü çeyreğindeki akıllı telefon satışlarını gösteren raporunu paylaştı. Rapora göre şirketlerin tümü son çeyrekte 353.6 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Bu sevkiyatların büyük bölümünde ise Samsung imzası bulunuyor. Güney Koreli teknoloji devi son çeyrekte 80.4 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Önceki çeyreklerde Samsung’da satışların düştüğü görülüyordu.

Pazardaki daralma beklentisinin aksine Ağustos ayında tanıtılan Galaxy Note 20 ve Galaxy Z Fold 2 modelleri ile Samsung’un yükseliş trendine girdiği görülüyor. Raporda Samsung’un ardından Çinli teknoloji şirketi Huawei 51.9 milyon akıllı telefon satışı ile ikinci sırada yer alıyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının etkisi altında faaliyet gösteriyor.

Bu durum son çeyrekte de etkisini göstermiş görünüyor. Huawei’nin pazar payı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında rekor daralma yaşadı. Yaptırımlar nedeniyle yeni nesil telefonlarda Google servisleri yer almıyor ve bu durum küresel pazarda etkisini göstermiş durumda.

İlgili Haber:  Avrupa Borsaları, İkinci Dalga Salgın Endişeleri ile Geri Çekiliyor

Xiaomi, Apple’ı Geçti

Raporun dikkat çeken ayrıntılarından biri ise üçüncü sırada bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin olması. Şirket son çeyrekte 46.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi ve satışlarını yıllık bazda yüzde 42 oranında artırmayı başardı. Öyle ki Xiaomi sıralamada Apple’ı bile geçmeyi başarmış durumda. Apple ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10.6 düşüş yaşadı.

ABD’li kısa zaman önce yeni amiral gemileri iPhone 12 serisini tanıtmıştı. Bu serinin satış rakamları dördüncü çeyrekte kendisini gösterecektir. Listede yer almayan diğer akıllı telefon üreticileri Others adı altında gösteriliyor ve bu şirketlerin toplamda 101.7 milyon sevkiyat gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bu şirketlerin toplam pazar payı ise yüzde 28.8 seviyesinde.

IDC analistleri satışların beklentilerin üzerinde olduğunu belirtiyor. Yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon satışlarında yüzde 10 civarında daralma beklentisi hakimdi. Ancak düşüş sadece yıllık oranda yüzde 1.3 seviyesinde kaldı ve üçüncü çeyrekte dikkat çeken bir yükseliş yaşandı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın