ABD’nin Yeni Başkanı Kim Olursa Olsun, Çin ile Olan Gerilim Bitmeyecek

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında geçtiğimiz yıl çok yoğun bir şekilde süren ticaret gerilimi yaşandı. Karşılıklı vergi tarifelerinin artırılmasıyla her iki ülkenin de ekonomisine zarar veren ticaret savaşında 2020’nin Ocak ayında birinci faz aşama anlaşma imzalanarak sulh sağlandı.

Fakat karşılıklı mutabakat ile yapılan ateşkes çok uzun sürmedi. Washington Hükümeti Çin’in Covid-19 salgınını kasıtlı olarak yaydığını söyledi. Hemen ardından Hong Kong için yürürlüğe konuşan ulusal güvenlik yasası tansiyon iyice tırmanmasını sağladı.

İki taraf arasında teknoloji savaşına dönen gerilim hala devam ederken bugün yapılan başkanlık yarışında kazanan kim olursa olsun suların durulmayacağı belirtiliyor.

ABD’nin eski Çin Büyükelçisi Gary Locke, yeni başkanın iki ülke arasındaki gerilimi geçirmeyeceğini söyledi. Kaynak: United States Census Bureau

CNBC’ye verdiği röportajda ABD’nin yaklaşımının tüketici ve işletmelere zarar verdiğini ifade eden Locke, son birkaç yıldır ABD’nin haksız ticaret uygulamaları, yaptırımları ve özellikte fikri mülkiyet hırsızlığı ile koronavirüs salgını nedeniyle yönelttiği suçlamaların ilişkileri iyice kötü hale getirdiğini belirtti.

Bu durumun devam etmesi halinde kaybeden tarafın ABD olacağını söyleyen Locke, Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın kazanması halinde Çin’in insan hakları, basın özgürlüğü, Hong Kong’un özerkliğini bitiren güvenlik yasası gibi sebeplerle yeniden suçlamaya devam edeceğini aktardı.

Bu nedenle hangi aday başa gelirse gelsin Çin ile var olan gerilimin sona ermeyeceğini düşünüyor. Üstelik Washington Hükümeti’nin uyguladığı politikaların kendi halkına ve işletmelere de zarar verdiğinin altını çizdi.

ABD’de Açılan Sandıklara Göre Yarışın Çekişmeli Geçmesi, Doları Yön Arayışına İtti

İki ülkenin ekonomik anlamda ortak birçok çıkarı olduğunu ifade eden eski büyükelçi, temel farklılıkların ele alınmasını ve ilişkilerin ortak faydalar doğrultusunda ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Amerika’da sandıklar açılmaya devam ediyor. Sayım işlemi henüz bitmedi. Resmi olmayan sonuçlara göre Joe Biden %50, Donald Trump %48,4 oy aldı. Biden 238, Trump 213 delege çıkarırken, şu anki tablo Biden’ın zaferiyle sonuçlanacak gibi görünüyor.

İlgili Haber:  Twitter İşletme Hesabı Olan Kullanıcıları Veri İhlaline Karşı Uyardı

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın