ABD’de Açılan Sandıklara Göre Yarışın Çekişmeli Geçmesi, Doları Yön Arayışına İtti

Amerika Birleşik Devletleri‘nde 46. başkan için yapılan seçimlerde açılan oylar gelmeye devam ediyor. Son duruma baktığımızda Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın 68 milyon 770 bin oyla oyların %50’sini, Cumhuriyet Partisi adayı Donald Trump’ın 66 milyon 490 bin oyla %48,4’lük payı aldığını görmekteyiz.

Resmi olmayan sonuçlara göre Trump’ın şu anki delege sayısı 213, Biden’ın ise 238. Başkanlık yarışının kazanılabilmesi için delege sayısının en az 270 olması gerekiyor.

Tüm dünya saniye saniye seçim sonuçlarını yakından takip ederken, ekonomistlerin aylardır yaptığı yorumlar ve doların son günlerde atağa geçmesi yurt içi piyasalarında da bugün en önemli konu olmasını sağladı.

Açılan sandıklara göre en büyük eyaletlerden Teksas’ı Trump, Arizona’yı Biden aldı. Kaynak: Associated Press

Oy kullanımının sona ermesinin ardından ilk olarak açıklama yapan Biden oldu. Kazananı ancak ABD halkının söyleyeceğini belirten Biden, sonuçların yarın sabah netleşeceğini dile getirdi. 20 Ocak 2017’den bu yana başkan olan Trump ise sayımlar devam ederken seçimi kazandığını duyurdu. Associated Press’in (AP) yayımladığı habere göre Trump, oylamanın durdurulmasını istedi.

“Kazanamayacaklarını anladılar ve yargıya gidelim dediler. Bu seçimi kazandık. Oy sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme’ye gideceğiz.” diyen Trump‘ın seçimi kazandığını duyurmasının ardından kendi partisinden birçok isim bunun büyük bir sorumsuzluk olduğunu dile getirdi.

Biden’ın Galibiyetine Dair Beklentiler Artarken, Dolar 8,41’i, Gram Altın 509 TL’yi Aştı

Eyaletlere göre baktığımızda Biden; New York’ta 29 delege, Virginia’da 13, Massachusetts’te 11, Illinois’de 20, New Hampshire ve Rhode Island’da 4’er, New Mexico’da 5, Oregon’da 7 Arizona’da 11 delege çıkararak bu bölgelerin kazananı oldu.

Trump ise kazandığı eyaletlerde; Teksas’ta 38, Iowa’da 6, Idaho’da 4, Florida’da 29, Ohio’da 18, Utah’ta 6, Kansas’ta 6, Missouri’de 10, Arkansas’ta 6 delege çıkardı. Nüfusuna göre seçimin sonucunu belirleyecek en önemli eyaletler; Florida, Georgia, New Hampshire, Kuzey Carolina, Ohio, Michigan, Pennsylvania, Teksas, Wisconsin, Mİnnesota, Arizona, Nevada ve Iowa olarak sıralanıyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Sahipleri Sınırlı Arzın Tükenmesi ile Zengin Olacak

Seçim sonuçlarını takip eden dolar kendine yön bulmada güçlük çekiyor. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yerli ve yabancı analistlerin haftalardır yaptığı yorumları hatırlayacak olursak ABD’nin yeni başkanının Biden seçilmesi durumunda en kötü etkilenen para birimleri arasında Türk lirasının başı çekeceği söylenmişti.

Uzmanlar Demokrat Parti adayının başa gelmesini mavi dalga olarak nitelendirilen bir senaryo çatısı altında değerlendiriyor. Biden’ın Türkiye ile ilişkileri mesafeli olan bir siyasi lider olduğu belirtilerek S-400 meselesi için yaptırımları artıracağını dair sözleri de hatırlatılıyor.

Ayrıca bir süre önce Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koltuğuna dair yaptığı olumsuz yorumlar da söz konusu beklentileri desteklemekte. Seçim öncesi anketlerde Trump‘ın geride kalması günlerdir döviz kurlarının rekor seviyelerde seyretmesine sebep oldu.

Salı günü dolar 8,54’e kadar çıktı. Seçim sonuçlarının gelmeye başladığı Çarşamba günü genel duruma baktığımızda piyasaların açıldığı dakikalarda 8,40 seviyesine kadar gerilediğini görüyoruz.

TL’deki Değer Kaybı Tam Gaz Sürerken, Ekonomistler “Faiz Artırmaktan Başka Yol Kalmadı” Diyor

Sandıklar açıldıkça adayların oy farkı açısından birbirine çok yakın olması doların da dalgalı bir performans göstermesine sebep oldu. Saat 09:00 sularında 8,52’yi aşan kur, devam eden dakikalarda yine inişli çıkışlı bir hareket gösterdikten sonra saat 14:00’te 8,38’e kadar indi.

Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda ise 8,45 TL’den işlem görüyor. Analistler düşüşün ardından yeniden yönünü yukarı çevirmesinde Biden’ın en büyük eyaletlerden olan Arizona’yı kazanmasının etkisi olduğunu belirtiyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın