ABD ÜFE’si Ekim’de %0,3 Artarak Yükselişini Sürdürdü

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, Ekim ayına ait üretici fiyat endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. ABD’de nihai talep için üretici fiyatları Ekim 2020’de bir ay öncesine göre yüzde 0,3 artarken rakam Eylül’deki yüzde 0,4’lük artışı takip etti ve yüzde 0,2’lik piyasa beklentilerinin biraz üzerinde geldi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu bugün bildirdiğine göre, nihai talep için ÜFE, mevsimsellikten arındırılmış bazda Ekim ayında yüzde 0,3 arttı. Nihai talep fiyatları Eylül’de yüzde 0,4, Ağustos’ta yüzde 0,3 arttı. Düzeltilmemiş bazda, nihai talep endeksi Ekim’de sona eren 12 aylık dönem için yüzde 0,5 arttı.

Ekim ayında, nihai talep endeksindeki artışın yaklaşık yüzde 60’ının, nihai talep malları fiyatlarında yüzde 0,5’lik bir artış olarak izlenebileceği kaydedildi. Nihai talep hizmetleri endeksi yüzde 0,2 arttı. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE ise Ekim’de aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 0,8 arttı.

Çekirdek ÜFE’ye ilişkin piyasa beklentisi aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,2 artması yönündeydi. Kaynak: Investing

Bu arada Çalışma Bakanlığı Perşembe günü ABD tüketici fiyatlarının Ekim ayında yatay seyrettiğini gösteren bir rapor yayınladı. Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Eylül’de yüzde 0,2 artmasının ardından Ekim ayında değişmediğini söyledi. Ekonomistler ise yüzde 0.2’lik bir artış daha bekliyordu.

Ekim ayında gıda fiyatları, Eylül ayında yatay seyrettikten sonra yüzde 0,2 arttı, bu da evden uzakta yemek fiyatlarında yüzde 0,3’lük ve evde yemek fiyatlarında yüzde 0,1’lik bir artışı yansıttı.

ABD İşgücünde Artış Sürse de Yukarı Yönlü İvme Tersine Dönebilir

Rapora göre enerji fiyatları Eylül’de yüzde 0,8’lik artışın ardından Ekim’de yüzde 0,1 artarken elektrik fiyatlarındaki yüzde 1,2’lik artış, gaz fiyatlarındaki yüzde 0,5’lik düşüşle kısmen telafi edildi.

İlgili Haber:  İkinci Dalgaya Dirençli Olacak Asya’da İlk Yatırım Seçeneği Güney Kore

Bu arada ülkedeki toplam vaka sayısı 10 milyonu aştı. Ölüm bilançosu 248 bini geçerken ülkedeki yeni günlük vakalar da yükselişini sürdürmekte. Son olarak 12 Kasım’da bildirilen 161 binin üzerindeki yeni vaka endişeleri artırırken görünüm Covid cephesindeki belirsizliğe bağlı kalmaya devam ediyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın