ABD Seçiminden Ne Sonuç Çıkarsa Çıksın Altın Kazanan Olacak

ABD seçimleri öncesinde başlayan telaş bu hafta itibarıyla artış gösterdi. Ortaya çıkacak sonuca göre piyasaların nasıl şekilleneceği hakkında yorumlar uzun süredir yapılıyor. Bu süreçte altın fiyatları yükselişini sürdürüyor. Birçok yatırımcı ise sonuç ne olursa olsun kazanan tarafın altın olacağını düşünüyor.

Altın ons fiyatı bu hafta yeniden 1900 doların üstüne çıkarken, Ağustos ayında 2000 doların üstünü görmüştü. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Coast Capital CIO’su James Rasteh, ABD’nin başkanlığını hangi adayın kazandığına bakılmaksızın, büyük bir mali teşvik programını benimseyeceği için altının kazanan taraf olacağını söyledi.

Rasteh, “Trilyonlarca dolar daha fazla basıyor olacağız ve bunların hepsi sonuçta altın için olağanüstü olumlu yansımalara sahip. Maliye ve para politikaları her iki liderlikte de hemen hemen aynı olacaktır. Tasvir edilen farklılıkların gerçekte olduğundan daha yaratıcı olduğunu düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Mali teşvik veya ekonomik faaliyeti artırmayı amaçlayan hükümet harcamaları ile vergi indirimi gibi politikalar, tipik olarak geniş bir açığa yol açar. Bu, yatırımcı güvenini zayıflatabilir ve paralarını altın gibi daha güvenli varlıklara koymalarına neden olabilir. Dolayısıyla bu durum altın fiyatlarını yükseltebilir.

Ons altın fiyatı bugünkü işlemlerde yüzde 0,12 oranında artıda 1908,66 dolarda seyrederken, geniş aralıklarda hareket ettiği gözleniyor. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 1906,19 dolardan sonlandıran ons altın, bugüne yükselişle açılış yaptı. 1916,51 dolar ile günün en yüksek seviyesini kaydeden ons altın, en düşük 1881,94 doları gördü. TSİ sabah işlemlerinde dalgalı bir seyir izleyen kıymetli maden, öğleden sonraki işlemlerde dik bir çıkış kaydetti.

Gram altın fiyatı ise 518,26 lirada seyrederken, çeyrek altın 847,23 liradan alıcı buluyor. Cumhuriyet altını 3487 liraya yükselirken, 22 ayar bileziğin gram fiyatı 472,70 lirada bulunuyor. Bu yükselişin başkan seçiminin ardından açıklanacak teşvik programlarıyla devam etmesi öngörülüyor.

İlgili Haber:  İklim Lideri Ödülü Alan Aselsan’ın Hisseleri Yıl İçi Zirveye Yakın Seyrediyor

Geçen hafta Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan bir rapor, dünya çapında değerli metal için talep ve arzın, koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen çeyrekte düştüğünü göstermişti. Kaynak: World Gold Council

Rasteh, altın madenciliğinin artık yeni altın aramak için daha fazla sermaye harcadığını ve bulunduğunda bile keşfedilen metalin kalitesinin daha düşük olduğunu da söyledi. Üretilenden daha az altın keşfedildiğini söyleyen Rasteh, on yıl içinde bugün yapılandan yüzde 50 daha az altın üretileceğini dile getirdi.

Rasteh’e göre; altın piyasasına yatırılan sermaye, büyük madencilerin hakim olduğu borsa yatırım fonlarına veya ETF’lere akıyor. Bu ise olağanüstü şekilde yetersiz kalan bir sektör olarak değerlendiriliyor.

Coast Capital’e ait yeni bir fon, sermayesinin çoğunu halka açık küçük ve orta ölçekli madencilik şirketlerine yatırıyor. Bunu dile getiren Rasteh, “Çok özel olarak, yatırım yapmanın çok zor olduğu kabul edilen küçük ve orta büyüklükteki altın madencilerinin durumunun, birçok nesilde olduğu kadar güçlü olduğunu düşünüyoruz,” ifadelerini kullanıyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın