4Ç20 için Negatif Beklentilerin Sürdüğü İngiltere’de Vergi İndirimi Uzatıldı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, dün açıklanan GSYİH verileri üzerine yaptığı açıklamada ekonominin Eylül’de Ağustos’a göre yavaşladığını söylemişti. Bunun nedeninin Covid’i yavaşlatmaya yönelik alınan önlemler olduğunu belirten Sunak, ileride zorluklar olduğunu ve insanları desteklemeye devam edeceklerini dile getirmişti.

Alınan son haberlere göre Sunak bekleneni yaptı ve Covid mücadelesinde ekonomiyi rahatlatmak için büyük vergi indirimini doğruladı. Yeni rekor rakamlar ekonominin resesyondan çıktığını gösterirken gelen açıklama, Sunak’ın İngiltere toparlanmasını hızlandırmaya istekli olduğunu ortaya serdi.

Şansölye, tesis ve makinelere yapılan sermaye yatırımları üzerindeki vergi indirimi için 1 milyar sterlinlik üst sınırı Ocak 2022’ye kadar uzattığını aktardı. Kaynak: Worldometers

Yıllık yatırım vergi indirimi, üst sınırın 200 bin sterline geri döneceği 1 Ocak’ta sona erecekti. Fakat Şansölye, tarihi 2022’nin başına kadar uzattı. Sunak, Daily Express’e şirketler pandemiyi atlatmaya ve geleceği planlamaya bakarken bunun güveni artıracağını söyledi. Sonuçta İngiltere ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 15,5 artarak büyümeye dönse de gelecek çeyreğe ilişkin beklentilerde iyileşme olmadı.

Hatta ING Ekonomisti James Smith GSYİH verileri üzerine notunda üçüncü çeyrekteki güçlü dönüşün ardından keskin düşüş beklediklerini bildirdi. “Kasım ayına kadar Birleşik Krallık GSYİH’sında %6-7’lik bir düşüş bekliyoruz ve bu da üçüncü çeyrekte gördüğümüz eşi görülmemiş sıçramayı ‘eski haber’ haline getiriyor” dedi.

Yüzde 15,5’lik büyümenin Avrupa’da kaydedilenlerin çoğundan daha büyük olmasının nedenini GSYİH seviyesinin ikinci çeyrekte daha uzun süre düşük kalması olarak açıkladı. Kaynak: ONS

Bununla birlikte, son kısıtlamaların birçoğu yürürlüğe girmeden önce Eylül ayına ait aylık verilerde ortaya çıkan sorun işaretleri olduğunu dile getirdi. Eylül ayı verilerinin konaklama sektörüne ilişkin çıktıda da belirgin bir düşüş gösterdiğini ekledi.

İngiltere’deki kademeli kısıtlamaların ve Galler’de yerel kilitlenmenin getirilmesinin yansıması olarak Ekim ayında GSYİH’de mütevazı bir düşüşü muhtemel gören Smith, düşüşün Kasım’da daha da artacağını tahmin etti. Bunun bir bütün olarak dördüncü çeyrek için negatif bir rakamla sonuçlanacağını ekledi.

İlgili Haber:  Yaygın Kullanılan VPN Uygulamalarının Kullanıcı Verilerini Topladığı Açıklandı

“Kasım ayı itibarıyla, son kilitlemelerin İngiltere ekonomisinin büyüklüğünü virüs öncesi seviyelerin yaklaşık% 15 altında bırakmasını bekliyoruz.” dedi.

İngiltere’de İşsizlik Sert Artarken İşten Çıkarmalar da Rekor Yüksek Seviyeyi Gördü

Beklentiler bu yöndeyken Sunak’ın açıklamaları hoş karşılandı çünkü imalat Covid pandemisinin en sert alanlardan biri olmuştu. Şansölye de yeni uzantının endüstrinin geri dönmesine yardımcı olacağını söyledi.

“Pandemi boyunca işletmeleri desteklemek ve işleri korumak için bir destek paketi sunduk, onları sadece hibeler ve krediler yoluyla değil, aynı zamanda vergi indirimleri ve izinleri Mart ayına kadar uzatarak da destekledik.” diyen Sunak, yıllık yatırım indirimini bir yıl daha uzatmanın işletmelere ihtiyaç duydukları güveni vereceğini belirtti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın