4,8 Milyon İnsanın İşinin Tehlikede Olduğu Havacılık Sektörü Destek Bekliyor

Geçen yılın aralık ayından bu yana dünyanın üstüne bir karabasan gibi çöken koronavirüs salgını etkisini artırarak devam ediyor. Dünya genelinde toplam vaka sayısı 52 milyona dayanırken, 1 milyon 275 bin insan salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Pandeminin yayılmasını durdurmak amacıyla alınan tedbirler başta hava yolu taşımacılığı olmak üzere birçok sektöre tarihin en büyük darbesini vurdu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) son yaptığı açıklamada, sektörde risklerin ciddiyetini gözler önüne serdi.

Yapılan açıklamada salgın nedeniyle havacılık sektöründe 4,8 milyon insanın işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Hatırlanacağı üzere virüsün ortaya çıktığı ülkeler ilk tedbir olarak sınırlarını kapatmış ve seyahat yasağı getirmişti. Alınan sınır kısıtlamaları havacılık endüstrisini tam anlamıyla bir krize sokarken, firma sahiplerinden çalışanlara kadar herkes olumsuz bir şekilde etkilendi.

Haftalarca uçakların yerde kalması bir yana uçak üretim tarafında da işler durma noktasına geldi. IATA tarafından yapılan açıklamada pandemi nedeniyle dünya genelinde seyahat talebinin %75 oranında azaldığı, felakete giden istihdam azalmasına karşı acilen önlem alınması gerektiği vurgulandı.

Pandeminin Hava Yolu Şirketleri Üzerinde Yarattığı Kriz Derinleşiyor

Sınırların Covid-19 testi uygulanarak güvenli bir şekilde açılmasını talep eden IATA, aynı zamanda havacılık endüstrisi için finansal destek bekliyor.

IATA’nın Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac, sektörün benzeri görülmemiş bir istihdam düşüşüyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Hükümetlerin daha fazla mali destek sağlamadığı sürece işsiz kalanların sayısının artacağını aktardı.

Coronavirüs vakaları hızla artış gösterirken, birçok büyük ülke karantina uygulamalarına yeniden dönmek zorunda kaldı. Kaynak: Worldometer

Günlük vaka sayısı hala 500-600 binlerle ifade ediliyor. Her ne kadar aşıya dair olumlu haberler alsak da üretim aşamasının uzun sürmesi ve dağıtım kısmındaki belirsizlik piyasalara kaygı vermeye devam ediyor. Halihazırda uygulanan kısıtlamalar seyahatlerin bir kez daha durması anlamına geliyor.

İlgili Haber:  iPhone 12 Pro ve Pro Max Modellerine Talep Tahminlerin Üzerinde Oldu

Alexandre de Juniac, hükümetlerin sınırları güvenli bir şekilde açması için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Sektörün uzun soluklu bir krizin içinde olduğunu ifade eden isim, havacılık endüstrisindeki toparlanmanın doğrudan salgından kurtulma hızıyla bağlantılı olduğunu belirtti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın