3Ç20 GSYİH’sini Revize Eden Hong Kong, 2020’de %6,1 Daralma Öngördü

Üçüncü çeyreğe ilişkin GSYİH verilerini revize eden Hong Kong, 3Ç20’de yüzde 3,4 değil yüzde 3,5 küçülme yaşadığını bildirdi. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), ikinci çeyrekteki %9,0 düşüşe kıyasla, bir önceki yıla göre reel olarak %3,5 azaldı.

Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik karşılaştırma bazında GSYİH 2020’nin üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre reel olarak %2,8 arttı. Ana GSYİH bileşenine göre incelendiğinde, özel tüketim harcamaları bir önceki yıla göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde reel olarak %8,2 azaldı ve ikinci çeyrekteki %14,2’lik düşüşe göre toparlandı.

Ulusal hesaplar bazında ölçülen devlet tüketim harcamaları, ikinci çeyrekteki %9,7’lik artışın ardından, bir önceki yıla göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde reel olarak %7,0 büyüdü.

Gayri safi yurtiçi sabit sermaye oluşumu, ikinci çeyrekteki %21,4’lük düşüşe kıyasla 2020’nin üçüncü çeyreğinde reel olarak %11,1 azaldı.

Aynı dönemde toplam mal ihracatı, ikinci çeyrekteki yüzde 2,2’lik düşüşe karşılık, bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 3,9 artış kaydetti. Kaynak: Census and Statistics Department

Mal ithalatı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ikinci çeyrekteki yüzde 6,7’lik düşüşe karşılık reel olarak yüzde 1,8 arttı. Hizmet ihracatı, ikinci çeyrekteki yüzde 45,6’lık düşüşe kıyasla, bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 34,6 düştü. Hizmet ithalatı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ikinci çeyrekteki %44,5’lik düşüşe kıyasla reel olarak %36,8 azaldı.

Mevcut en son bilgilerin eklenmesinden sonra son üç aylık raporda yayımlanan rakamlarla karşılaştırıldığında, 2020 yılının ikinci çeyreğinde GSYİH değeri bir miktar revize edildi ve GSYH’nin reel olarak yıllık değişim oranı %9’da bırakıldı. Hong Kong’un genel ekonomik performansı 3. çeyrekte bir miktar iyileşme görürken reel GSYİH ikinci çeyreğe göre yüzde 2,8 toparlandı.

Japon Üreticileri için Duyarlılık Endeksi 16. Ayında da Negatif Bölgede Kaldı

İlgili Haber:  Moderna Hisseleri ABD Aşı Duyurusu Sonrası Sert Düştü

Salgın durumu istikrar kazandıkça yerel ekonomik duyarlılık çeyreğin ikinci yarısında canlandı. Salgın durum istikrar kazandıkça yerel ekonomik duyarlılık çeyreğin ikinci yarısında canlandı. İç talep bir miktar arttı ama zayıf kaldı.

Yerel olarak, kısa vadeli görünüm bölge içindeki COVID-19 durumuna bağlıyken bölge içindeki salgının iyi kontrol altında tutulmasıyla ekonomik faaliyetlerin dördüncü çeyrekte daha mütevazı iyileşme göreceği söylendi. 2020 için en son reel GSYİH büyüme tahmini yüzde eksi 6,1’ken temel enflasyon tahmini yüzde 1,3’e indirildi. Hükümetin son tahmini, Ağustos’un %-6 ile %-8 arasındaki tahmin aralığının alt sınırına yakın oldu.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın