1Ç20 Geliri %8 Düşen General Electric, Daha Kötüsünü Bekliyor

Dünya devi General Electric 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin verilerini açıkladı. Farklı sektörlerdeki diğer pek çok firma gibi kazançlarının koronavirüs pandemisinden etkilendiğini belirten GE, Ocak-Mart dönemindeki gelirinde büyük bir düşüş kaydetti.

Toplam gelirinin 20,524 milyar dolar olduğunu bildiren GE, böylece yıllık bazda yüzde 8’lik düşüş açıklamış oldu. Düzeltilmiş hisse başına bazda 5 sent kazanan şirket, Refinitiv’in hisse başına 8 sentlik beklentilerini kaçırdı.

2018’in Ekim ayında şirketin başına geçen CEO Lawrence Culp, kazanç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Birçok bilinmeyen şey varken uçakların tekrar havalanacağını, sağlık hizmetlerinin normalleşeceğini ve dünyanın gala verimli, esnek enerjiye ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi. General Electric’in havacılık işi, yıllık bazda gelirinin yüzde 13 düşüşle 6,892 milyar dolara gerilediğini gördü.

Kâr ise 1,66 milyar dolardan %39 azalarak 1,005 milyar dolara indi. Siparişler yüzde 14 azalırken şirketin güç ve yenilebilir enerji birimlerinde de gerileme kaydedildi.

Ancak GE’nin sağlık segmentinde gelirler yüzde 7 artarak 5,292 milyar dolara, kâr ise 781 milyon dolardan 896 milyon dolara yükseldi.

Nedeni ise yine pandemi oldu. Şirket de artışla ilgili Covid-19’un tanı ve tedavisinde kullanılan ürünler için aşırı talep olduğunu söyledi. GE CEO’su, pandeminin etkilerini hafifletmek için 3 milyar dolarlık nakit korumasının yanında 2 milyar doların üzerinde maliyet kesintileri yapmayı planladığını aktardı.

Tüm bunların yanında sanayi devinin ikinci çeyreğin ilkinden daha kötü olmasını beklediği dile getirildi.

İkinci çeyrekte, salgının baskılarının görüldüğü ilk tam çeyrek olacağını vurgulayan firma, finansal sonuçların zincirleme olarak düşmesini beklediğini belirtti. Pandeminin gelişen doğasını göz önüne alan GE, bu nedenle tahminlerini makul bir kesinlikle yapamayacağının da üzerini çizdi.

GE hisseleri bu yıl değerinin yaklaşık yüzde 45’ini kaybederken açılış öncesi işlemlerde düşüş yaşadı. Kaynak: Yahoo! Finance

İlgili Haber:  Huawei ve Xiaomi Katlanabilir Telefonlarında Ultra İnce Cam Teknolojisini Düşünüyor

Yılın ilk işlem gününde 11,93 dolardan kapanış yapan hisseler, Mart ayından sonra düşüş eğilimi kaydetti. Piyasalarda tarihi düşüşlerin görüldüğü 23 Mart’ta 6,11 dolardan kapanan hisseler, 28 Nisan’da 6,80 dolardan kapandı.

Havacılık Hisselerinde Hedef Fiyatlar Düşürülürken, Ulaştırma Endeksi %5 Yükseldi

GE hisseleri konusunda düşüş meyli olan JP Morgan analisti, Nisan ortasında hedef fiyatını 6 dolardan 5 dolara çekmişti. GE için “gördüğümüz en pahalı değer tuzağı” diyen analist; GE’nin kaldıracı artarken hisse senedi fiyatlarındaki düşüşün serbest nakit akışında %100’lük bir düşüşe eşlik ettiğini söylemişti.

Moody’s Corporation da GE için görünümünü Nisan’da negatif olarak revize etti. Değişikliğin, GE’nin yüzde 40’ını oluşturan havacılık işi ile uçak kiralama operasyonları üzerindeki yeni baskıdan kaynaklandığını savundu.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın