1926 Doları Test Eden Altın Yeni Bir Rallinin Başında Olabilir

Pandemi etkisiyle 2020 yılını oldukça kazançlı geçiren altın, yeni yılın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Altının ons fiyatı pazartesi günü küresel piyasalarda 1925 doların üstüne kadar çıktı. Gram altın 460 TL seviyesini test etse de zayıf doların etkisi ile çok fazla yükseliş sağlayamadı.

Ons altın 21 Aralık‘tan bu yana ilk kez 1900 doların üzerine çıktı. Grafik: Piyasa.Paratic.com

Fiyatlar bu tarihte 1906 dolara kadar çıkıp daha sonra sakin bir performans sergilemişti. 2020 yılını 1890 seviyelerden tamamlayan altın haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Saat 09:21’de %1,46 artıda 1924 dolardan işlem görüyor. Analistler zayıf doların ve ABD’deki reel tahvil getirilerindeki düşüşün altını desteklediğini belirtiyor.

ABC Bullion Küresel Genel Müdürü Nicholas Frappell, yakın zamanda bir sıkılaşma hamlesi gelmesini beklemediğini söyleyerek, altının yüksek enflasyon beklentileriyle de yükseldiğini açıkladı. Altındaki rallinin henüz başında olabileceğimizi söyleyen JP Morgan analistleri, önümüzdeki dönemde olağandışı yükselebileceğini aktardı.

ABD Ekonomisindeki K Şeklinde Toparlanma Eşitsizliği Artırıyor

ABD’de modern para politikalarının bütçe açığı konusunda endişelerinin arttığını ifade eden analistler, merkez bankalarının son iki yıldır net altın alıcısı konumun geldiğini açıkladı. Altının ralli konusunda henüz başında olduğunu ve yatırımcıların dikkatli hamleler alması gerektiği aktarıldı.

Değerli metalin aşının virüs üzerinde ne kadar etkili olacağına bağlı olarak yön bulacağını söyleyen GCM Yatırım analistleri, merkez bankalarının uyguladığı para politikaları, ABD ile Çin arasındaki gerilimin daha da artması gibi risklerin fiyatları yukarı çekebileceğini bildirdi.

18 yılın en kazançlı dönemini tamamlayan gram altın şu dakikalarda 456 TL’den işlem görüyor. Grafik: Piyasa.Paratic.com

Altın Kasım ayının ilk haftasında 540 TL’yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Fakat daha sonra küresel olarak altındaki yükselişin durması ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kazancıyla birlikte düşüşe geçti. 2020 yılını 450 TL üzerinden tamamlayan gram altın yılın tamamında yatırımcısına %50’den fazla getiri sağladı.

İlgili Haber:  Fitch, Çin’in 2021 Büyüme Tahminini Aşı-İç Talep Gerekçeleriyle Yükseltti

Veriler bu oranın 2002 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek kazanç olduğunu gösteriyor. 2021’in ilk işlem gününde duruma baktığımızda sabah saatlerinde 459,60 liraya kadar çıkan altın, daha sonra düşüşe geçerek 453’e kadar indi.

Geçen yıl ocak ayında 286 TL civarından işlem gören değerli metal, bir yıllık süre zarfında 170 liralık bir artış gerçekleştirmiş oldu.

Teknik olarak 451 – 454 üstel hareketli ortalamanın desteklediği 450 – 455 bölgesinin takip edildiğini söyleyen analistler, yukarı yönde hareketin hızlanması için 459 üzerinde kalıcılık sağlaması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun aşılması halinde 460,05 – 463,60 seviyelerinin gündeme gelebileceğine dikkat çekiliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın